Yoğun bakım hemşirelerinin kan kültürü alma ile ilgili bilgi ve tutumları
Determination of knowledge and attitudes of intensive care unit nurses about blood culture
- Tez No: 628908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kan kültürü kanda; menenjit, osteomiyelit, pnömoni, böbrek enfeksiyonu ve sepsis yaratan bakterileri tespit etmek, maya bulmak, kalp kapakçığında bakteri enfeksiyonu bulmak, bakteri ve mantarı öldüren antibiyotiği keşfetmek, nedensiz ateş veya şokun nedenini bulmak amacıyla yapılır (WEB 4, 2017). Kan kültürü pozitif olan hastalarda infeksiyona neden olan mikroorganizma tanımlanır ve antibiyotik duyarlılık testi yapılır. Hastanın kanında mikroorganizma saptanması sadece tanı açısından değil tedavi ve prognoz açısından da oldukça önemlidir. Hastanede yatış sırasında kan kültürü pozitif olan olgularda, kan kültürü negatif olgulara göre 12 kez yüksek olduğunun gösterilmiş. Kan kültürü hastalık tanı, tedavi ve prognozunu en iyi şekilde belirlemenin yöntemidir (Bryan,1989). Kan kültürleri hastadan örnek alımından başlayarak, laboratuvarda değerlendirme, takip etme ve sonuçların klinik yorumuna kadar hastanın tanı ve tedavisine etki edebilecek her biri ayrı önem taşıyan dönemlerden geçer. Tüm bu dönemlerde kurallara uyulması ve klinik-laboratuvar işbirliği kan kültürlerinin yararlılığını arttırmaktadır. Bu çalışmada yoğun bakım hemşirelerinin kan kültürü alma ile ilgili bilgi ve tutumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla Aydın Devlet Hastanesi 8 yoğun bakım ünitesinde çalışan 101 hemşireye kan kültürü alma ile ilgili bilgi ve tutumlarını ölçmeye yönelik anket çalışması uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 18.0 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistiksel metotlar Ki-kare ve Kruskal Wallis testleri ile çözümlenmiştir. Bu çalışma sonucunda; hemşirelerin bilgi olarak en iyi oldukları konu kan kültürünü antibiyotik tedavisi başlamadan aldıkları, erişkinlerde 2 set kan kültürü aldıkları, alınan kültürleri 2 saat içinde laboratuvara ulaştırdıkları, cilt antisepsisi yaparken steril spanç kullandıkları, cilt antisepsisi sonrası steril eldiven yoksa tekrar palpasyon yapmadıkları, erişkinlerde ayrı venlerden iki set kan kültürü aldıkları, her şişe için uygun miktarda kan aldıkları, laboratuvara en geç 2 saat içinde ulaştırdıkları tespit edilmiştir. Çoğu hemşirenin kanı şişeye boşaltmadan önce enjektörün ucundaki iğneyi değiştirdiği saptanmış olup, iğne ucunu değiştirilmesi zorunlu haller (iğne kontaminasyonu) dışında perkutan yaralanma riskini arttırdığından önerilmediği ve bu işlemin kontaminasyonu attırdığı konusunda bilgi verilmesi gerekmektedir. >40 yaş hemşirelerin cilt antiseptiğinden sonra uygun süre bekledikleri saptanmış olup, diğer hemşirelerin genelde kan alırken acele ettiği için antiseptikle temas süresini göz ardı etmekte ve beklemeden kanı aldıkları düşünülebilir. Hemşirelerde yaşın artması ile birlikte tecrübenin de artması doğru uygulamaları da artırdığı söylenebilir. Çalışmamızda kan kültürü ile ilgili eğitim alan hemşirelerin aynı damardan tek seferde alınan kan ile 2 set doldurmadığı saptanmıştır. Bu durum ise eğitim alan hemşirelerde doğru uygulamanın daha fazla yapıldığını göstermektedir. Kadın hemşirelerin erkek hemşirelere göre SVK enfeksiyonu düşünülüyorsa 1 set kataterden, 1set periferik venden kan alma durumunun daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kadın hemşirelerin erkeklere göre doğru uygulama konusunda daha duyarlı olduğu ya da erkeklerin bilgi eksikliğinin daha fazla olduğu söylenebilir.Çoğu hemşirenin kan kültür şişesinin kauçuk başlığını alkol ile silmediği belirlenmiştir. Hemşirelerin bir kısmının kan kültürünü aldıktan sonra buzdolabında sakladığı saptanmıştır. >40 hemşirelerin, ≤ 40 hemşirelere göre kan kültür şişelerini laboratuvara ulaşıncaya kadar oda sıcaklığında beklettikleri tespit edilmiş olup ≤ 40 hemşirelerin bu konu hakkında bilgi eksikliği olabilir. Çalışmamızdaki bazı hemşirelerin hem periferik damar yolundan hem de arteriyel kataterden kan kültürü aldıkları ve kan alımında ilk girişim başarısız ise aynı iğne ile tekrar deneyen hemşirelerin olduğu saptanmıştır. Bu uygulamaların kontaminasyon riskini arttırdığı konusunda bilgi eksikliği düşünülmektedir. Mesleki yılı artmış olan hemşirelerde kan kültürü alımı sırasında steril eldiven kullanma durumunun daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız sonuçları ışığında kontaminasyon oranını en aza indirmek için, uygun biçimde ve doğru zamanda kan kültürü alınması ile ilgili politika ve prosedürler hazırlanmalıdır. Kan kültürü alma işlemini gerçekleştiren hemşirelere yönelik rutin eğitimler yapılarak farkındalığın arttırılmasının önemli olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Blood culture is performed to detect bacteria that cause meningitis, osteomyelitis, pneumonia, kidney infection and sepsis in the blood, find yeast in the blood, find bacterial infection in the heart valve, discover the antibiotic that kills bacteria and fungus, find the cause of unrelated fire or shock (WEB 4, 2017).. Microorganisms causing infection are identified and antibiotic susceptibility tests are performed in patients with positive blood culture. Detection of microorganisms in the patients blood is very important not only for diagnosis but also for treatment and prognosis. It was shown that blood culture was positive 12 times higher in patients who had positive blood culture during hospitalization. Blood culture is the best way to determine disease diagnosis, treatment and prognosis (Bryan,1989). Blood cultures start from sampling, It continues the evaluation, followup and clinical interpretation of the results in the laboratory. It passes through important periods affecting the diagnosis and treatment of the patient. Compliance with the rules and clinical laboratory collaboration during all these periods increases the usefulness of blood cultures. In this study, it was aimed to determine the knowledge and attitudes of intensive care nurses about blood culture. For this purpose, 101 nurses working in 8 intensive care units of Aydın State Hospital were administered a questionnaire to measure their knowledge and attitudes towards blood culture. The collected data were analyzed using SPSS 18.0 program. Data were analyzed by descriptive statistical methods, Chi-square and Kruskal Wallis tests. As a result of this study; the best subject of the nurses was to take the blood culture before antibiotic treatment, to take 2 sets of blood culture in adults, to transfer the received cultures to the laboratory within 2 hours, to use sterile sponge while performing skin antisepsis, to do not repeat the palpation in two separate veins. It was determined that they received a set blood culture, they took the appropriate amount of blood for each bottle and delivered it to the laboratory within 2 hours at the latest. Most nurses have been found to replace the needle at the tip of the syringe before pouring the blood into the vial, and need to be informed that this procedure is not recommended since it increases the risk of percutaneous injury except when the needle tip has to be replaced (needle contamination) and this procedure increases contamination. It was found that nurses > 40 years of age waited for an appropriate time after skin antiseptic, and other nurses often ignore the period of contact with the antiseptic because they are in a hurry while taking blood and may be considered to have taken blood without waiting. It can be said that the increase in the experience and the increase in the experience of nurses increase the correct practices. In our study, it was found that nurses receiving training on blood culture did not fill 2 sets with blood taken from the same vein at once. This situation shows that the correct application is done more in the nurses who are trained. It was found that female nurses were more likely to take blood from 1 set of catheters and 1 set of peripheral veins if they thought SVC infection than male nurses. It can be said that female nurses are more sensitive about correct application than males or males have more information deficiency. Most nurses did not wipe the rubber cap of the blood culture bottle with alcohol. It was found that some of the nurses kept the blood culture in the refrigerator after taking it. It was found that> 40 nurses kept blood culture bottles at room temperature until reaching ≤ 40 nurses and ≤ 40 nurses may lack information about this subject. It was found that some nurses in our study had blood culture from both peripheral vascular and arterial catheters, and if the first attempt failed in blood collection, there were nurses who tried again with the same needle. Lack of information is thought to increase the risk of contamination. It was determined that the use of sterile gloves during the blood culture collection was higher in the nurses whose professional year was increased. In order to minimize the contamination rate in the light of the results of our study, policies and procedures regarding blood culture collection should be prepared appropriately and at the right time. We believe that it is important to raise awareness by conducting routine trainings for nurses performing blood culture.