Peri-implant hastalıklı ve peri-implant sağlıklı bireylerde tükürük LPO ve SOD düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of salivary LPO and SOD levels in individuals with peri-implant diseases and peri-implant healthy
  1. Tez No: 842116
  2. Yazar: ANIL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde oksidatif stresin periodontal hastalıkların patogenezinde önemli rol oynadığına dair bulgular artık net olarak ortaya konmasına karşın, oksidatif stres mekanizmalarının peri-implant hastalıklardaki etkisine dair sınırlı sayıda veri mevcuttur. Bu çalışmanın amacı; peri-implant hastalıklı bireylerdeki tükürük SOD ve MDA düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmamıza 24 peri-implantitisli, 20 peri-implant mukositisli ve 20 peri-implant sağlıklı olmak üzere 64 birey dahil edildi. Klinik periodontal ve peri-implant parametrelerin ölçümleri gerçekleştirilerek tükürük SOD ve MDA düzeyleri ölçüldü. Elde edilen ölçüm değerleri istatistiksel olarak analiz edildi. Klinik periodontal ve peri-implant parametrelerin tümünde en yüksek değerlerin peri-implantitis grubunda, en düşük değerlerin peri-implant sağlık grubunda olduğu görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Although the findings that oxidative stress plays an important role in the pathogenesis of periodontal diseases are now clearly demonstrated, there are limited data on the effect of oxidative stress mechanisms in peri-implant diseases. The aim of this study; is the examination of salivary SOD and MDA levels in individuals with peri-implant disease. A total of 64 individuals, including 24 with peri-implantitis, 20 with peri-implant mucositis, and 20 with peri-implant healthy, were included in our study. By measuring clinical periodontal and peri-implant parameters, salivary SOD and MDA levels were measured. Obtained measurement values were analyzed statistically. In all clinical periodontal and peri-implant parameters, the highest values were observed in the peri-implantitis group, and the lowest values in the peri-implant health group (p0.05).