Kranial kemiklerde farklı tespit yöntemlerinin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Analysis of different fixation methods in cranial bones by finite element method
- Tez No: 842135
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada kranial kemikler için farklı tespit yöntemleri sonlu elemanlar analiziyle incelenmiştir. Kullanılan tespit yöntemleri sırasıyla miniplak ve vida, titanyum klamp ve tel ile tespit yöntemidir. İlk aşama olarak tespit yöntemlerinin tasarımı Solidworks programıyla yapıldı. Tasarımların sonlu elemanlar analizi için ANSYS Workbench programı kullanıldı. Bütün implantlara 50 N (kafatasının ağırlığı) ,300 N kuvvet ve 0,002 MPa iç basınç uygulandı. Ayrıca miniplak ve vida ile tespit yöntemi için vida ön gerilme hesaplanma hesaplandı. Tel ile fiksasyon yöntemi için her tele etki eden kuvvet hesaplandı. Son aşama olarak şekil değiştirme ve gerileme dağılımı incelenerek tespit yöntemleri arasında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different fixation methods for cranial bones are examined by finite element method. Used fixation methods are miniplate and screw, titanium clamp and wire fixation At the first stage we designed fixation methods by using Solidworks. Then finite element analysis is made with ANSYS Workbench. 50 N( weight of skull), 300 N and 0,002 MPa pressure are applied on all implants. Also preload force is calculated for screws in miniplate and screws. The force that applied on every each wire is calculated for wire fixation method. At the last stage deformation and stresses are examined and compare between fixation methods by this.