Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak Tokat ilindeki tarım makineleri kullanım etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of agricultural machinery usage efficiency in Tokat province using geographical information systems
  1. Tez No: 842155
  2. Yazar: MUSTAFA ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada Tokat ve ilçelerinde tarımı yapılan ürünlerde ve sadece buğday tarımında kullanılan tarım alet ve makinelerinin kullanım etkinliklerinin coğrafi bilgi sistemleri ile haritalanarak ilçe bazında makine varlığının durumu hakkında veri tabanı oluşturulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda makineler 7 gruba (Toprak İşleme Alet/Makineleri, Ekim ve Dikim Makineleri, Bakım ve Gübreleme Makineleri, Bitki Koruma Makineleri, Hasat Makineleri, Biçerdöverler, Traktörler) ayrılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumundan ilçe bazında ekilen alanlar ve makine sayıları alınmıştır. Makine etki alanları ile ekili alanlar, dairesel alana dönüştürülerek yarıçapları hesaplanmıştır. Hesaplanan yarıçaplar ArcGIS 10.8 programı yardımıyla ilçe bazında haritalara dönüştürülmüştür. Tokat genelinde dipkazan, kombikürüm, taş toplama makinesi, toprak frezesi, toprak tesviye makinesi, rototiller, ark açma pulluğu, fide dikme makinesi, balya makinesi ve biçerdöver ihtiyacı olduğu belirlenmiştir. En çok ihtiyaç balya makinesinde iken en çok ihtiyaç fazlalığı traktörde tespit edilmiştir. Yaygın tarımı yapılan ürünler ile buğday tarımında ortak kullanılan makineler değerlendirildiğinde üretim planlamasının önemli olduğu ve ürün desenine göre planlamanın yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to create a database on the presence of machinery on district basis by mapping the utilization activities of agricultural tools and machinery used in the crops cultivated in Tokat and its districts and only in wheat agriculture with geographical information systems. In this context, the machines were divided into seven groups (Soil Tillage Machinery, Sowing and Planting Machinery, Maintenance and Fertilization Machinery, Plant Protection Machinery, Harvesting Machinery, Combine Harvester, Tractors). The statistics on the cultivated areas and the number of machines on district basis were obtained from the Turkish Statistical Institute. The calculated machine impact areas and planted areas were converted into circular areas and their radii were calculated. The calculated radii were converted into district-based maps with the help of ArcGIS 10.8 software. It was determined that there is a need for subsoilers, combi-harrow, stone collecting machinery, rotary cultivators, soil leveling machinery, rotary tiller, arc opening plough, seedling planting machinery, balers, and combine harvesters in Tokat. While the highest need was identified for balers, the highest surplus was identified for tractors. When the common crops and the machines commonly used in wheat agriculture are evaluated, it is concluded that production planning is important and planning should be made in accordance with the crop pattern.