Kuraklık şiddetinin entropi kavramı aracılığıyla belirlenmesi
An entropy based definition of drought intensity
  1. Tez No: 842196
  2. Yazar: ÖZGÜR BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Su yapılarının projelendirilmesinde, bazı bilgi ve verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların başında da su miktarının gelecekte belli bir tarihte ne olacağının tahmini gelmektedir. Bu tahminlerin doğru yapılması, taşkın kontrolü amaçlı haznelerin işletilmesinde, akarsudaki su potansiyelinin belirlenmesinde, bir hidroelektrik santral için kurak dönemlerde üretimin nasıl etkileneceğinin bilinmesinde, içme ve sulama suyunun dağıtımında ve akarsulardaki ulaşımın planlanmasında büyük önemi vardır. Gelecekteki su miktarlarının belirlenmesi ile ilgili olarak çeşitli tahmin yöntemleri kullanılabilmektedir. Hidrometeorolojik değişkenlerin tahmini su kaynakları sahasındaki çalışmalar için çok önemlidir. Bu değişkenlerden birisi olan yağış, su kaynakları kullanımını doğrudan etkilemektedir. Yağış, oluşumunda etkili olan parametrelerin çokluğu, bölgeden bölgeye büyük değişimler göstermesi gibi nedenlerden dolayı hala doğru olarak tahmin edilmesi en zor meteorolojik değişkenlerin başında gelmektedir. Bu çalışmada, Gediz Havzası genelinde aylık toplam yağış verileri kullanılarak, dalgacık dönüşümü yöntemiyle aylık yağış verilerinin karakteristiklerinin ortaya konulması ve bölgedeki su potansiyelinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the design of water structures, some information and data are needed. The first of these is the estimation of what the amount of water will be at a certain date in the future. Making these estimations correctly is of great importance in the operation of reservoirs for flood control, determining the water potential in the river, knowing how the production will be affected for a hydroelectric power plant in dry periods, distribution of drinking and irrigation water and planning the transportation in the rivers. Various estimation methods can be used to determine future water quantities. Estimation of hydrometeorological variables is important for studies in the field of water resources. One of these variables, precipitation, directly affects the use of water resources. Precipitation is still one of the most difficult meteorological variables to predict accurately, due to the multiplicity of parameters that affect its formation and the large variations from region to region. In this study, it is aimed to reveal and predict the characteristics of monthly precipitation data using the wavelet transform method by using the monthly total precipitation data across the Gediz Basin.