Ratlarda oluşturulan deneysel kolit modelinde oksitosin'in etkisi
The effect of oxytocin in the experimental colitis model in rats
- Tez No: 842195
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Bu tez çalışması oksitosin (OT)'in olası anti-inflamatuar, anti-oksidan ve anti-apoptotik özellikleri göz önünde bulundurularak, OT'in sıçanlarda 2,4,6-trinitrobenzen sülfonik asit (TNBS) ile indüklenen kolit üzerindeki etkisini belirlemek için tasarlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Toplam 40 adet erkek Wistar albino sıçan randomize olarak 5 eşit gruba ayrıldı (n=8). Kontrol grubu (Grup 1) serum fizyolojik intrarektal verilerek oluşturuldu. Kolit modeli (Grup2) intrarektal olarak TNBS ile oluşturuldu. Kolit oluşturulan ratlara 1mg/kg deksametazon (Grup3) intraperitoneal verilerek oluşturuldu. Kolit oluşturulan ratlara intraperitoneal olarak OT iki farklı dozda (0.5 ve 1 mg/kg) (Grup 4 ve 5) uygulandı. Deneklere 0. ve 72. saatlerde ağırlıkları ölçüldükten sonra laparatomi yapılarak kolonun makroskopik görünümleri incelendi ve kan örnekleri alındı, tümüne total kolektomi yapıldı. Kolon ve serum'da tümör nekrozis faktör-α (TNF-α), interlökin-1β (IL-1β), IL-6 (interlokin-6), myeloperoksidaz (MPO), malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), superoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (KAT) aktiviteleri tayin edildi. Dokulardaki hasar düzeyini belirlemek için histopatolojik değerlendirmeler ile birlikte immünohistokimyasal kaspaz-3, OT reseptör (OTR) tayinleri ve immunofloresan yöntemle OTR araştırması yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: This thesis study was designed to determine the effect of OT on 2,4,6-trinitrobenzene sulfonic acid (TNBS)-induced colitis in rats, considering the possible anti-inflammatory, antioxidant and anti-apoptotic properties of oxytocin (OT). MATERIAL AND METHOD: A total of 40 male Wistar albino rats were randomly divided into 5 equal groups (n=8). The control group (Group 1) was formed by intrarectal administration of physiological saline. The colitis model (Group 2) was created intrarectally with TNBS. Colitis was induced by intraperitoneal administration of 1mg/kg dexamethasone (Group 3) to rats with colitis. Two different doses of OT (0.5 and 1 mg/kg) were administered intraperitoneally to rats with colitis (Groups 4 and 5). After measuring the weights of the subjects at 0 and 72 hours, laparotomy was performed to examine the macroscopic appearance of the colon and blood samples were taken, and total colectomy was performed on all of them. Tumor necrosis factor-α (TNF-α), interleukin-1β (IL-1β), IL-6 (interleukin-6), myeloperoxidase (MPO), malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), glutathione peroxidase in colon and serum (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) activities were determined. In order to determine the level of damage in the tissues, immunohistochemical caspase-3, OT receptor (OTR) determinations and OTR research by immunofluorescence method were performed together with histopathological evaluations.