Beden eğitimi öğretmen adaylarının duygusal zeka düzeyleri ile öğretim yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence levels of physical education teacher candidates and their teaching proficiency levels
  1. Tez No: 842332
  2. Yazar: OKAN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi öğretmen adaylarının duygusal zeka düzeyleri ile öğretim yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, veriler öğretmen adaylarını tanımlayıcı özellikteki soruların yanında Duygusal Zeka Ölçeği ve Beden Eğitimi Öğretim Yeterliliği Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Ölçekler 3. ve 4. sınıf öğrencilerine online ve yüz yüze olacak şekilde uygulanmıştır. Uygulama sonucu elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sürecinde, Cronbach's Alpha, normallik testi, betimsel istatistikler, frekans dağılımı, korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizine başvurulmuştur. Yapılan analiz sonucunda, öğrencilerin duygusal zeka düzeyleri ile öğretim yeterliliği arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, öğrencilerin duygusal zeka düzeylerinin cinsiyet, yaş, anne eğitim düzeyi ve sınıf düzeyine göre farklılaştığı tespit edilmiş iken baba eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında, Öğrencilerin beden eğitimi öğretim yeterliliğinin cinsiyete ve yaşa göre farklılaştığı buna karşın anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ve sınıf düzeyine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between the emotional intelligence levels of physical education teacher candidates and their education efficacy levels. In this study, data were collected by using Emotional Intelligence Scale and Physical Education Teaching Efficacy Scale, as well as the questions describing teacher candidates. Scales were administered to 3rd and 4th grade students online and face to face. The data obtained as a result of the application were analyzed with the SPSS 26 package program. During the analysis process, Cronbach's Alpha, normality test, descriptive statistics, frequency distribution, correlation analysis, independent sample t-test and one-way anova were used. As a result of the analysis, it was determined that there was a positive and significant relationship between the emotional intelligence levels of the students and their teaching efficacy. In the study, it was determined that the emotional intelligence levels of the students differed according to gender, age, mother's education level and class level, while it did not differ according to the father's education level. In addition, it was determined that the physical education efficacy levels of the students differed according to gender and age, but did not differ according to the education level of the mother, education level of the father and class level.