Öğretmen adaylarının duygusal zekâ düzeyleri ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between teacher candidates' levels of emotional intelligence and attitudes towards teaching profession
  1. Tez No: 564395
  2. Yazar: GAMZE İŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adaylarının duygusal zekâ düzeyi ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada öğretmen adaylarının duygusal zekâ düzeyi ve öğretmenlik mesleğine yönelik mevcut tutumlarını incelemek amaçlandığı için tarama modeli ve betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2017-2018 eğitim öğretim yılı Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 280 öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışma grubu basit seçkisiz örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma sürecinde veri toplama aracı olarak Üstüner (2006) tarafından geliştirilen“Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”; Acar (2002) tarafından uyarlanan“Bar-on EQ Anketi”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programında Frekans, Korelasyon, T-Testi, Anova ve Regresyon analizleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; öğretmen adaylarının duygusal zekâ düzeyi ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular öğretmen adaylarının hem duygusal zekâ düzeyi hem de öğretmenlik mesleğine yönelik tutumu üzerinde bölüm, bölümü tercih etme sırası, sınıf düzeyi, mezun oldukları lise türü, anne ve babanın mesleği ile eğitim durumu, aileden birinin ve anne babanın öğretmen olma değişkenlerinin anlamlı bir fark oluşturmadığını göstermektedir. Cinsiyete göre öğretmen adaylarının duygusal zekâ düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı ancak öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarında kız öğretmen adayları lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between candidate teacher's attitude toward teaching and emotional intelligence levels investigated. The study was conducted using screening model and descriptive research method to investigate candidate teacher's attitude toward teaching and emotional intelligence levels. The study group of research consists of 280 candidate teachers who studied in Faculty of Education in Dokuz Eylul University during 2017-2018 academic year. The study group was formed with simple random sampling method. In the research process,“Attitude Scale of Teaching Profession”which developed by Üstüner (2006) and“Bar-on Emotional Quotient Inventory”which adapted by Acar (2002) used as data collection tools. Gathered results were analysed with Frequency, Correlation, T-test, One-way ANOVA and Regression analyses by using SPSS 25.0. Research results show that there is a positive and statistically significant relationship between candidate teacher's attitude toward teaching and emotional intelligence levels. It has also been determined that both candidate teacher's attitude toward teaching and emotional intelligence levels do not vary significantly according to variables; department, department preference rank at university entrance exam, university grade, type of high school candidate teacher graduated from, parent's education and profession, having a teacher parent or teacher relative. There was no significant difference between the emotional intelligence levels of candidate teachers according to gender, but there was significant difference between attitude toward teaching profession according to gender in favor of female candidate teachers.