Hemiparetik Serebral Palsi'li çocuklarda üst ekstremite fonksiyonlarını geliştirmede senkron telerehabilitasyon ve yüz yüze yöntemin karşılaştırılması
Comparison of synchronous telerehabilitation and face-to-face mathod for improving upper extremity functions in children with Hemiparetic Cerebral Palsy
- Tez No: 842398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hemiparetik Serebral Palsi (SP)'de, üst ekstremite genellikle alt ekstremiteden daha fazla etkilenir. Bu çocukların kesintisiz tedaviye ihtiyaçları vardır. Tedavide sürekliliği sağlamak için telerehabilitasyon yaklaşımı kullanılabilir. Çalışmanın amacı senkron telerehabilitasyonun hemiparetik SP'li çocuklarda üst ekstremite fonksiyonlarını geliştirmede etkili olup olmadığını yüz yüze yöntemle karşılaştırmalı olarak araştırmaktı. Çalışmaya 6-12 yaş aralığında, El Becerileri Sınıflama Sistemi seviye 1, 2 ve 3 olan olgular dahil edildi ve iki gruba ayrıldı. İki gruba da aile eğitimi verildi. Bilateral aktivite tabanlı egzersiz eğitiminden (BiAktTEE) oluşan aynı tedavi programı bir gruba yüz yüze yöntemle egzersiz laboratuvarında; diğer gruba ise evlerinde web kamerası aracılığıyla ve fizyoterapistin senkron erişimi ile 2 gün/hafta şeklinde 12 hafta boyunca uygulandı. Olgular tedavi öncesi ve tedavi sonrasında Üst Ekstremite Becerileri Kalite Testi (ÜEBKT), Shriners Hastanesi Üst Ekstremite Değerlendirmesi (SHÜED), Abilhand-Kids Ölçeği, Modifiye Tardieu Skalası (MTS), Üst Ekstremite Selektif Kontrol Skalası (ÜESKS), dijital gonyometreyle eklem hareket açıklığı (EHA), Pediatrik Özürlülük Değerlendime Envanteri (PÖDE), Çocuklar İçin Serebral Palsi Yaşam Kalitesi (ÇİSPYK) ile yüz yüze değerlendirildi. Tedavi sonrasında tedavinin etkinliği, iyileşme miktarı ve tedavi memnuniyeti 5'li likert ölçekle değerlendirildi. Tedavi bitiminde her iki grupta ÜEBKT, SHÜED, Abilhan-Kids ortalamalarında anlamlı gelişme görüldü (p0,05). Benzer şekilde MTS, ÜESKS, EHA, PÖDE, ÇİSPYK skorları için de tedavi bitiminde anlamlı iyileşmeler elde edildiği (p0,05).
Özet (Çeviri)
In individuals with Hemiparetic Cerebral Palsy (CP), the upper limb is typically more impaired than the lower limb. It is imperative that these children receive continuous care. Tele-rehabilitation can be employed to assure consistent treatment. The study's objective is to examine the efficacy of synchronous telerehabilitation in enhancing upper extremity functions in children with hemiparetic CP, compared to the regular face-to-face approach. Participants with Manual Ability Classification System Levels 1, 2, and 3 who were between the ages of 6 and 12 were included and split into two groups. Both groups received family education. One group received the bilateral activity-based exercise training (BiActBET) program in person at the clinic, while the other group received the same program at home through a webcam with synchronous access to the physiotherapist. This was maintained for 2 days/week over a period of 12weeks. The cases were assessed pre-and post-treatment using the Quality of Upper Extremity Skills Test (QUEST), Shriners Hospital Upper Extremity Evaluation (SHUEE), ABILHAND-Kids Scale, Modified Tardieu Scale (MTS), Selective Control of the Upper Extremity Scale (SCUES), joint range of motion (ROM) with digital goniometer, Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI), and the Cerebral Palsy Quality of Life for Children (CPQOL-Child). These evaluations were conducted in face-to-face. After the treatment, the efficacy, degree of improvement, and satisfaction with the treatment were assessed using a 5-point Likert-scale. After the treatment, both groups' means for QUEST, SHUEE, and ABILHAND-Kids showed improvements (p0.05). Similarly, it was noted that there were improvements in the MTS, SCUES, ROM, PEDI, and CPQOL-Child scores (p0.05).