Türk popülasyonunda subaksiyal servikal vertebra pediküllerinin morfometrik analizi
Morphometric analysis of subaxial cervical spine pedicles in a Turkish population
- Tez No: 842429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Servikal bölge travmatik, dejeneratif ve neoplastik hastalıklara yatkınlığı sebebiyle sık cerrahi müdahale gerektirir. Bölgeye yapılan cerrahi müdahalelerden biri pedikül vidalama yöntemidir. Biyomekanik olarak servikal pedikül vidası herhangi bir diğer vidalama yöntemine göre daha güçlüdür; ancak servikal vertebraların anatomisindeki değişkenlik ve bu bölgedeki nörolojik, vasküler yapılara yönelik riskler nedeniyle servikal pedikül vidalama kullanımı kısıtlıdır. Bölgeye yapılacak bu cerrahi işlem riskinin azaltılarak başarı oranının artırılması için ayrıntılı anatomik bilgi gereklidir. Farklı ırklar arasındaki vertebra boyutlarında görülen değişkenlik ölçümlerin standartizasyonunu önlediği için ırklara göre ölçüm gerekliliği doğmaktadır. Bu çalışmada yetişkin Türk popülasyonuna ait subaksiyal servikal vertebraların morfolojik özelliklerinin belirlenerek elde edilen sonuçların pedikül vidalama yöntemine rehberlik etmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda 18-45 yaş arası 30 erkek, 30 kadın olmak üzere toplamda 60 hastanın subaksiyal boyun vertebralarında pedikül analizlerine bakıldı. Servikal bölgede herhangi bir konjenital anomali, cerrahi işlem geçmişi, neoplastik lezyon ve travmaya maruz kalan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. DICOM formatında alınan bilgisayarlı tomografi görüntüleri Microdicom programına aktarılarak ölçüm yapıldı. Subaksiyal vertebralarda (C3-C7) çift taraflı pedikül genişliği, pedikül eksen uzunluğu, pedikül transvers açısı, foramen vertebrae'nın sagittal ve transvers yönde çapı, iki pedikül arası mesafe ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The cervical region requires frequent surgical intervention due to its susceptibility to traumatic, degenerative and neoplastic diseases. One of the surgical interventions performed in the area is the pedicle screwing method. Biomechanically, the cervical pedicle screw is stronger than any other screwing method; However, the use of cervical pedicle screws is limited due to the variability in the anatomy of the cervical vertebrae and the risks to the neurological and vascular structures in this region. Detailed anatomical information is required to reduce the risk of this surgical procedure in the area and increase the success rate. Since the variability in vertebra sizes between different races prevents the standardization of measurements, the necessity of measurements according to races arises. In this study, it is aimed to determine the morphological characteristics of the subaxial cervical vertebrae of the adult Turkish population and to guide the pedicle screwing method. In our study, pedicle analyzes were examined in the subaxial neck vertebrae of a total of 60 patients, 30 men and 30 women, aged between 18 and 45 years. Patients with any congenital anomalies, history of surgical procedures, neoplastic lesions and trauma in the cervical region were not included in the study. Computed tomography images taken in DICOM format were transferred to the Microdicom program and measurements were made. In subaxial vertebrae (C3-C7), bilateral pedicle width, pedicle axis length, pedicle transverse angle, sagittal and transverse diameter of the foramen vertebrae, and the distance between two pedicles were measured.