Grafen oksitle muamele edilmiş sağlıklı akciğer Beas-2B hücre hattının antioksidan savunma mekanizması ve inflamasyon süreçlerine bazı turp türlerinin etkisi
Effect of some radish species on antioxidant defense mechanism and inflammation processes of healthy lung Beas-2B cell line treated with graphene oxide
  1. Tez No: 842430
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MALTAŞ ÇAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı, hayatımızın birçok alanında kullanımı olan grafen oksit nanomalzemesinin toksik özelliklerinin hücreye etkisinin saptanması ve bu özellikleri indirgeyici bir bitkisel kaynaklı kür oluşturmaktır. Bitkisel kaynaklı ana malzemenin de referans olarak alındığı analizler yapılarak uygulanarak oksidatif stres ve antioksidanlar düzeyinde analizler amaçlanmıştır. Bu çalışma için sağlıklı akciğer hücre hattı Beas-2B hücreleri seçilmiştir. Hayatın her alanında ortamda bulunabilecek olası grafen oksit ve türevlerinin etkinliğinin ölçülebilmesi açısından yol gösterici olacağı düşüncesiyle sağlıklı akciğer hücreleri seçilmiştir. Grafen oksitin iki boyutu (50 nm ve 400 nm) tercih edilmiştir. Yapılan literatür araştırmasında grafen oksitin boyutunun hücre içine penetrasyon ve hücre içinde tutulma sürelerinde etki ettiği görülmüştür. Bitkisel kaynaklı kür için Brassicaceae ailesine üye olan Raphanus sativus cinsi, siyah turp ve karpuz turbu seçilmiştir. Raphanus sativus cinsi beyaz turp (karpuz turbu) dışı beyaz içi pembe renkte yumruk büyüklüğündedir. Raphanus sativus cinsi siyah turp ise yine yumruk büyüklüğünde dışı siyah içi beyaz turp türüdür. Türkiye'de kış aylarında bol miktarda bulunan bu turp çeşitlerinin hücreyi zararlı radikallere karşı koruması ve anti inflamatuar etkinlik gösterdi. Turp içinde olduğu HPLC analizleri ile tespit edilmiş olan sulforafan etken maddesi; ticari olarak satın alınıp referans olarak siyah ve beyaz turp öz sularının enzim ve interlökin test kitlerinde kullanıldı. Sulforafan biyoaktif bir fitokimyasal maddedir. Yapılan literatür araştırmalarında sulforafan maddesinin antikanser özellikleri, kanser hücrelerinin yolaklarını indirgediği ve çoğalmalarını baskıladığı görülmüştür. Bu sebeple referans madde olarak sulforafan biyoaktif fitokimyasal maddesi seçilmiştir. Her bir grafen oksit boyutu için ayrı ayrı IC50 değerleri hesaplanmış ve sonrasında sağlıklı akciğer hücrelerine bu değerlerin üzerinde, altında ve tam olarak bu değerlerde grafen oksit uygulaması yapılmıştır. GSH-PX düzeyinde yapılana antioksidatif etkinlik için en yüksek değer siyah turp öz suyunda görülmüştür. Yapılan T-SOD analizinde ise yine aynı şekilde siyah turp öz suyunun antioksidan özelliği diğer gruplardan daha yüksek bulunmuştur. Interlökin-6 testinde inflamasyonun arttığı grafen oksit uygulanan hücrelerin turp öz suyu uygulanan hücrelere göre daha fazla olduğu ve siyah turp öz suyunun inflamasyonu azalttığı kaydedilmiştir. Bu noktada sulforafan ve turp öz sularının anti-inflamatuar etkinlik gösterdiği ve antioksidan enzim seviyelerini artırarak grafen oksitin konsantrasyon ve boyuta bağlı olarak farklı miktarlarda oluşturduğu reaktif oksijen türlerini indirgediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the effects of graphene oxide nanomaterial, which is used in many areas of life, on the cleansing of harmful substances and to create a herbal cure that reduces these properties. The main material produced from plants also provides resistance to oxidative stress and antioxidants by applying reference tests. The healthy lung cell line Beas-2B was listed for this study. In order to measure the effectiveness of graphene oxide and its parents, which can be found in every area of life, healthy lungs were chosen as the guide would see. Two sizes of graphene oxide (50 nm and 400 nm) were preferred. In the literature research, it was seen that the degradation of graphene oxide would change the penetration into the cell and the storage time in the cell. Since there will be different views in different sizes, it was decided to present the different size distribution in a useful way in order to change and give ideas. This intended graphene oxide was chosen as 50 nm and 400 nm. For the herbal cure, black and white radishes of the Raphanus sativus species, a member of the Brassicaceae family, were selected. White radish (watermelon radish) of the genus Raphanus sativus is in fists that are white on the outside and pink on the inside. Raphanus sativus black radish is a fist-sized radish that is black on the outside and white on the inside. It was decided to use this thesis because these radish varieties, which are abundant in the winter months in Turkey, are useful, show protection against harmful radicals in the body and show anti-inflammatory activity, are considered to be a beneficial food in the literature, and are also low-cost.The active ingredient sulforaphane in radish, which was not detected by HPLC analysis; It was purchased commercially and used as a reference in black and white radish juices and interleukin test kits. Sulforaphane is a bioactive phytochemical. In literature research, it is seen that sulforaphane has anticancer properties, reduces cancer treatment methods and suppresses their proliferation. For this reason, sulforaphane bioactive phytochemical was chosen as the reference substance. IC50 values were calculated separately for each graphene oxide size, and then graphene oxide was applied to healthy lungs above, below and exactly at these values. The highest value for antioxidative activity in GSH-PX level was seen in black radish sap. In the SOD test, the antioxidant properties of black radish sap were found to be higher than other groups. Since the increase in the interleukin-6 test when applied to graphene oxide was higher than when applied to general radish sap, black radish sap was applied. At this point, sulforaphane and radish juices have strong anti-inflammatory properties.