Yönetici hemşirelerin profesyonellik davranışlarının yönetsel stres ile ilişkisi
Professional behavior of executive nurses relationship with management stress
- Tez No: 842440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP BATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma yönetici hemşirelerin profesyonellik davranışları ve yönetsel stres ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Konya ilinde bulunan beş hastanede yönetici pozisyonunda çalışan toplam 154 hemşire oluşturmuştur. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan Sosyo Demografik Bilgi Formu, Hemşirelikte Profesyonelliğe İlişkin Davranışsal Envanter (HPDE) ve Yönetsel Stres Ölçeği (YSÖ) ile toplanmıştır. Veriler bağımsız gruplarda t-testi, varyans analizi, ANOVA testleri ve pearson korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive and relationship seeker in order to determine the relationship between manager nurses' professionalism behaviors and managerial stress. The sample of the study consisted of a total of 154 nurses working in managerial positions in five hospitals in Konya. The data were collected with the Socio-Demographical Information Form prepared by the researchers, the Behavioral Inventory for Professionalism in Nursing (HPDE) and the Managerial Stress Scale (YÖ). Data were evaluated with t-test, analysis of variance, ANOVA tests and pearson correlation analyzes in independent groups.