Kosova'da I. ve II. basamak sağlık kuruluşlarında görev yapmakta olan sağlık çalışanlarının obezite önyargı düzeylerinin saptanması
Determining the obesity prejudice levels of healthcare professionals working in I. and II. stephealth institutions in kosovo
  1. Tez No: 842441
  2. Yazar: SEZEN IBRAIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma 1. ve 2. basamak sağlık kuruluşlarında görev yapmakta olan sağlık çalışanlarının obezite önyargı düzeylerini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya Kosova'nın Priştine, Prizren ve Gilan şehirlerindeki birinci ve ikinci basamak sağlık kurumlarında çalışan 161 gönüllü sağlık çalışanı katıldı. Katılımcıların demografik bilgileri, antropometrik ölçümleri, iş deneyimleri araştırmacı tarafından geliştirilen bir formla belirlendi. Obeziteli bireylere yönelik tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla ise Obezite Önyargı Ölçeği (OÖÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out to determine the obesity bias levels of healthcare professionals working in primary and secondary healthcare institutions towards obesity. 161 volunteer healthcare workers working in primary and secondary healthcare institutions in the cities of Pristina, Prizren and Gilan in Kosovo participated in the research. Demographic information, anthropometric measurements, and work experiences of the participants were determined with a form developed by the researcher. The Obesity Bias Scale (OBS) was used to evaluate attitudes and behaviors towards individuals with obesity.