COVİD-19 nedeniyle hastaneye yatan erişkin hastalarda perikard tutulumu sıklığı
The frequency of pericardial involvement in adult patients hospitalized for COVİD-19
  1. Tez No: 842450
  2. Yazar: RANA MURSHUDLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN USAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) öncelikle solunum sistemi tutulumuyla seyretse de kardiyovasküler tutulum mortalite ve morbiditeyi etkilemesi nedenile ön plana çıkmaktadır. Kardiyovasküler tutulum, miyokard hasarı, akut miyokardit, akut perikardit, akut koroner sendrom, aritmi, kalp yetersizliği, venöz tromboembolizm şeklinde kendini gösterebilmektedir. Kardiyak tutulumu olan hastaların prognozları daha kötüdür ve mortalite oranları daha yüksektir. Bu yüzden COVID-19 hastalarının takibinde hastaların kardiyovasküler açısından takip edilmeleri önemlidir. COVID-19 hastalarında perikardit tutulum sıklığı ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada COVID-19 nedeniyle hastanede yatan erişkin hastalarda perikard tutulumunun sıklığının araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya COVID-19 pozitif olup hastaneye yatan ve ekokardiyografik incelenmesi yapılan 104 hastalar alındı. Hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm hastaların hem yatış sırasında hem de taburcu olurken yapılan biyokimyasal tetkikleri, tam kan sayımı, enfeksiyon parametreleri, D-dimer düzeyleri incelendi. Bunun yanısıra hastaların elektrokardiyografik ve ekokardiyografik parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya aldığımız hastalarında 4'ünde (%3.9) perikardial efuzyon saptandı. Hastaların taburculuk nabız ve ateş değerleri, yatış değerlerine göre daha düşük idi (sırasıyla p0,05). Hastaların taburculuk sırasındaki PR mesafesi ve QRS mesafesinin yatış değerlerine göre düşük (sırasıyla p=0,002; p0,05). Hastaların taburcu olurken posteroranterior akciğer grafisinde (PAAG) kardiyotorasik oranı (K/T), yatış sırasındaki PAAG K/T oranına göre daha yüksek idi (p=0,012) . Sonuç: Çalışmamızda COVİD-19 nedeniyle yatan hastalarda perikardit gelişme sıklığı %3.9 olarak bulunmuştur.Ayrıca , COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastaların hastalığın erken döneminde ejeksiyon fraksiyonu bir miktar azalmış olduğu,bu azalmanın tedavi sonrası taburculuk sırasında toparlandığı,hastaların PABs değerinde yükselme olduğu tespit edilmiş olup,COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastalarda peikard effuzyonu,kalp yetmezliği ve pumoner hipertansiyon acısından dikkatle izlenmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Coronavirus disease 2019 (COVID-19) is primarily associated with respiratory system involvement and cardiovascular involvement comes to the fore due to its effect on mortality and morbidity. Cardiovascular involvement can manifest as myocardial injury, acute myocarditis, acute pericarditis, acute coronary syndrome, arrhythmia, heart failure, venous thromboembolism. It is important to detect cardiovascular involvement in COVID-19 cases since the course of these cases is worse than other cases without cardiac involvement. In addition, related publications on the frequency of acute pericarditis involvement in COVID-19 patients are limited. Therefore, the purpose of this review is to summarize COVID-19 and its cardiovascular effects. Method: The study included 104 patients with positive for COVID-19 who were hospitalized and underwent echocardiographic examination. The patients were evaluated retrospectively. Routine biochemical tests, complete blood count, infection parameters, ddimer level were taken from all patients both during hospitalization and discharge, and also electrocardiographic parameters. Thoracic tomography and PAAG of the lungs were taken to determine the clinical severity of the disease and to follow its course. Results: Pericardial effusion was detected in 4 of the patients included in the study.The discharge pulse and fever values of the patients were lower than the hospitalization values (p0.05). PR distance and QRS distance at discharge were lower than hospitalization values (p=0.002; p0.05). It was higher than the K/T ratio (p=0.012). The patients' Wbc, Ly, AST, BNP, CRP, Sedim, Fibrinogen and Ddimer discharge values were lower than the hospitalization values (respectively p0.05) . Conclusion: The incidence of pericarditis in hospitalized patients due to COVID-19 in our study was found to be 3.9%. In addition, the findings showed that the ejection fraction of patients with COVID-19 infection decreased slightly in the early period of the disease, this decrease recovered during discharge after treatment, and the patients' PABs increased. It has been determined that patients with COVID-19 infection should be carefully monitored in terms of peicardium effusion, heart failure and pulmonary hypertension.