Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tıp ve yan dal uzmanlık öğrencilerinin bildirimi zorunlu hastalıklar konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and behaviors of medical and minor specialization students of Ankara University School of Medicine on notifiable diseases
- Tez No: 842449
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL PİYAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Amaç: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi tıp ve yan dal uzmanlık öğrencilerinin bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar (BZBH) ve meslek hastalıkları konusunda bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel araştırmanın evrenini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan tıp ve yan dal uzmanlık öğrencisi hekimler (26.07.22 tarihinde akademik personel biriminden alınan sayıya göre 1103 kişi) oluşturmaktadır. Minimum örneklem hacmi 284'dür. Örneklem, temel, dahili ve cerrahi bilim dalları ve yan dal uzmanlık öğrencileri listesinden ağırlıklı tabakalı olarak seçilmiştir. İsim listesinden 432 (%40 hedef) kişi seçilmiş olup 375'ine ulaşılabilmiştir (%86,8'lik katılım). Veri toplama formu 61 sorudan oluşmaktadır ve gözlem altında doldurulmuştur. Verilerin analizinde SPSS 26.0 çevrimi kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, minimum, maksimum değerler ve yüzde şeklinde hesaplanmıştır. Sayısal verilerin normal dağılıma uyumu değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenlere göre kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare ve Fisher Exact testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of Ankara University School of Medicine's medical and minor specialization students regarding notifiable infectious diseases and occupational diseases. Materials and Methods: The universe of the cross-sectional study consists of medical and minor specialization student physicians working at Ankara University School of Medicine (1103 people according to the number received from the academic staff unit on 26.07.22). The minimum sample size is 284.Sample; It is predominantly stratified for basic, internal and surgical sciences and minor specialization students. 432 (40% target) people were selected from the name list and 375 of them were reached (86.8% participation). The data collection form consists of 61 questions and was filled out under observation. SPSS version 26.0 was used to analyze the data. Descriptive statistics were calculated as mean, standard deviation, median, minimum, maximum values and percentages. The compliance of numerical data with normal distribution was evaluated. Chi-square and Fisher Exact test were used to compare categorical data according to independent variables.