Aydın Sultanhisar ve Nazilli ilçelerinde yaygın olarak yetiştirilen bitkilerin besin maddesi içeriklerinin belirlenmesi
Determination of nutritional content of plants which are widely growed in Aydın Sultanhisar and Nazilli districts
- Tez No: 842490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç; Çalışma, Aydın ilinde önemli tarım potansiyeline sahip olan Sultanhisar ve Nazilli ilçelerini içine alan 2x1 km'lik gridlere bölünerek, yörede yaygın olarak yetiştirilen yonca, mısır, pamuk, incir, zeytin, portakal, şeftali, nar, çilek ve biber bitkilerinin besin elementi içeriklerini ve beslenme durumlarını belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu lokasyonlarda yoğun olarak yetiştirilen bitkilerden Haziran-Temmuz aylarında iki farklı ilçeden toplam 104 adet bitkiden yaprak örnekleri alınarak % kuru ağırlık, yüzde toplam azot(N), fosfor(P), potasyum(K), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), sodyum (Na), demir (Fe), çinko (Zn), mangan (Mn), bakır (Cu), bor (B) değerlerini belirlemek için analizler yapıldı. Bulgular ve Sonuç: Alınan yaprak örneklerinin, elde edilen sonuçlar referans değerleriyle karşılaştırılmış ve incelenen yonca, mısır, pamuk, portakal, incir, zeytin, çilek, şeftali, nar ve biber bitkilerinde bölge de genel olarak N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn, Cu seviyeleri yeterli ve yüksek seviyelerde bulunurken, bor elementinde genel olarak toksite görülür iken fosfor elementinde ise ciddi bir noksanlık tespit edilmiş ve gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim; The study was divided into 2x1 km grids covering Sultanhisar and Nazilli districts, which have significant agricultural potential in Aydın province, and the nutritional element contents of alfalfa, corn, cotton, fig, olive, orange, peach, pomegranate, strawberry and pepper plants commonly grown in the region were analyzed. To determine nutritional status. Materials and Methods: Leaf samples were taken from a total of 104 plants from two different districts in June-July, among the plants grown intensively in these locations, and % dry weight, percentage total nitrogen (N), phosphorus (P), potassium (K), calcium (Ca), Analyzes were performed to determine magnesium (Mg), sodium (Na), iron (Fe), zinc (Zn), manganese (Mn), copper (Cu), boron (B) values. Findings and Conclusion: The results obtained from the leaf samples taken were compared with the reference values and the examined alfalfa, corn, cotton, orange, fig, olive, strawberry, peach, pomegranate and pepper plants were generally found to contain N, P, K, Ca, Mg, While the levels of Na, Fe, Zn, Mn and Cu are at sufficient and high levels, toxicity is generally observed in the boron element, while a serious deficiency in the phosphorus element has been detected and necessary recommendations have been made.