Standart yapı maliyetleri ile fiili yapı maliyetlerinin karşılaştırılması: Örnek uygulama
Comparison of standard building costs and actual building costs: Example application
  1. Tez No: 842496
  2. Yazar: EMRE SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnşaat sektörü Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, ekonominin itici gücü konumundadır. Hem istihdam hem de üretim açısından, ülke ekonomisine katkısı oldukça yüksektir. Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen inşaat alanı ile ilgili projeler ve konut finansman çalışmaları düşünüldüğünde, Türkiye'de inşaat sektörünün, çok fazla sektörü etkilediği dile getirilebilir. İnşaat sektörünün ekonomi içerisindeki bu ağırlığı, ülke ekonomisinden direkt olarak etkilenmesine de neden olmaktadır. Özellikle son yıllarda Türkiye'de yaşanan yüksek enflasyon ve döviz kurundaki artışlar, inşaat sektörünü de direkt olarak etkilemiştir. İnşaat yapı malzemeleri ve işçiliklerindeki artışlar, inşaat maliyetlerini oldukça artırmıştır. İnşaat maliyetlerinin önceden tahmin edilmesi ve hesaplanması, inşaat sektörü açısından yatırımın yapılabilirliğini etkilemekte sonuç olarak inşaat sektörü ile birlikte ülke ekonomisi de etkilenmektedir. İnşaat maliyetlerindeki bu hesaplama farklılıklarının incelenmesi, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma, fiili yapı maliyetleri ile Bakanlık tarafından oluşturulan yapı yaklaşık birim maliyetlerinin dört farklı uygulama üzerinden incelenmesini kapsamaktadır. Araştırmada veriler, gayrimenkul değerleme uzmanlarına ait raporlar, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı yapı yaklaşık birim maliyetleri çizelgesi ve TÜİK inşaat maliyetleri endeksinden elde edilmiştir. Araştırmada, her üç veriye ait değerler bilgisayar ortamında hesaplanmış ve tablolar halinde karşılaştırmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, fiili yapı maliyet değerlerinin, yapı yaklaşık birim (standart) maliyetlerinden ve TÜİK inşaat maliyeti endeksi değerlerinden daha yüksek olduğu yönündedir. Bu durum, inşaat sektörü temsilcileri ve inşaat yapı malzemelerindeki artış oranları ile de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction sector is the locomotive of the economy in developing countries such as Türkiye. In terms of both employment and production, its contribution to the country's economy is quite high. It can be said that the construction sector in Turkey affects many sectors, especially when considering the projects related to the construction field and the housing financing studies carried out in recent years. This weight of the construction sector in the economy also causes it to be directly affected by the country's economy. Especially in recent years, the high inflation and the increase in the exchange rate in Turkey have also directly affected the construction sector. Increases in construction materials and workmanship have increased construction costs considerably. Estimating and calculating the construction costs in advance affects the feasibility of the investment in terms of the construction sector, and as a result, the national economy is also affected along with the construction sector. Examining these calculation differences in construction costs is the subject of this study. The research covers the examination of the actual building costs and the approximate unit costs of the building created by the Ministry over four different applications. In the research, the data were obtained from the reports of real estate appraisers, the Ministry of Environment, Urbanization and Climate, the approximate unit costs of construction and the TURKSTAT construction costs index. In the study, the values of all three data were calculated in the computer environment and their comparisons were made in the form of tables. The findings are that the actual building cost values are higher than the approximate unit (standard) costs of the building and the TURKSTAT construction cost index values. This situation is supported by the representatives of the construction sector and the increase rates in the construction materials.