Ruh sağlığı ve psikiyatri hemşireliği dersi öğrencilerinin terapötik iletişim beceri düzeylerine sanal gerçeklik uygulamasının etkisi
The effect of virtual reality application on therapeutic communication skill levels of mental health and psychiatric nursing course students
- Tez No: 842527
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Öğrencilerinin terapötik iletişim beceri düzeylerine sanal gerçeklik uygulamasının etkisini belirlemek amacıyla girişim öncesi, girişim sonrası, izlemli ve randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Simülasyon tasarımı Jeffries'in Simülasyon Kuramı'na temellendirildi. Çalışma verileri 36 girişim ve 29 kontrol olmak üzere 65 hemşirelik bölümü öğrencisinden elde edildi. Veriler kişisel bilgi formu, Hemşirelik Öğrencileri için Terapötik İletişim Becerileri Ölçeği ve Simülasyon Tasarım Ölçeği ile toplandı. Girişim grubuna Sanal Gerçeklik Simülasyonu uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadı. Girişim grubuna uygulama öncesinde, uygulama bitiminde ve akademik dönemin sonunda, kontrol grubuna uygulama öncesinde ve akademik dönemin sonunda testler tekrar uygulandı. Girişim ve kontrol grupları karşılaştırıldığında; girişim sonrası izlem ölçümlerinde Hemşirelik Öğrencileri İçin Terapötik İletişim Becerileri Ölçeği-Terapötik İletişim-1 ve Terapötik İletişim-2 alt boyut puan ortalamalarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu; girişim grubunda girişim öncesine göre girişim sonrası Hemşirelik Öğrencileri için Terapötik İletişim Becerileri Ölçeği-Nonterapötik İletişim Becerileri puanlarının azaldığı belirlendi. Sonuç olarak; sanal gerçeklik simülasyonu uygulanan öğrencilerin terapötik iletişim becerilerinin geliştiği, terapötik iletişim becerilerini daha fazla, non-terapötik iletişim becerilerini daha az kullandıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a pre-intervention, post-intervention, follow-up and randomized controlled manner in order to determine the effect of virtual reality application on the therapeutic communication skill levels of Mental Health and Psychiatric Nursing Students. The simulation design was based on Jeffries' Simulation Theory. Study data were obtained from 65 nursing students, 36 intervention and 29 control. Data were collected with a personal information form, Therapeutic Communication Skills Scale for Nursing Students and Simulation Design Scale. Virtual Reality Simulation was applied to the intervention group. No intervention was applied to the control group. The tests were re- administered to the intervention group before the intervention, at the end of the intervention and at the end of the academic period, and to the control group before the intervention and at the end of the academic period. When the intervention and control groups are compared; In post-intervention post-test measurements, the mean scores of Therapeutic Communication Skills Scale for Nursing Students-Therapeutic Communication-1 and Therapeutic Communication-2 subscales were higher than the control group; In the intervention group, it was determined that the Therapeutic Communication Skills Scale for Nursing Students-Nontherapeutic Communication Skills scores decreased after the intervention compared to before the intervention. In conclusion; It can be said that the therapeutic communication skills of the students who were applied virtual reality simulation improved, they used their therapeutic communication skills more and their non-therapeutic communication skills less.