Hemşirelik öğrencilerinin psikiyatri hastalarının fiziksel sağlık sorunlarına ilişkin bilgi ve becerilerine iki farklı klinik simülasyonun etkisi
The effect of two different clinical simulation on knowledge and skills of nursing students regarding physical health problems of psychiatric patients
- Tez No: 746853
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Psikiyatri, Education and Training, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği dersi alan öğrencilerin ruhsal bozukluğu olan bireylerin fiziksel sağlık sorunlarına yönelik bilgi kazanımları ve beceri gelişimlerine iki farklı klinik simülasyon deneyiminin etkisini belirlemek amacıyla karma metot tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir devlet üniversitesinde Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği dersi alan toplam 61 öğrenci oluşturdu. İki deney grubundan birincisine standardize hasta simülasyonu, diğerine hibrit simülasyon; kontrol grubunda ise eğitim girişimi uygulandı. Klinik simülasyon ve eğitim gruplarında yer alan öğrencilerde klinik simülasyonun (deney grubu için) ve eğitimin (kontrol grubu için) fiziksel sağlığı değerlendirme becerilerine etkisini değerlendirmek amacıyla klinik ortamda gerçek hasta ile uygulama yapıldı. Öğrencilerde bilginin kalıcılığını değerlendirmek için birinci, üçüncü ve altıncı ayda izlem testleri yapıldı. Araştırmada, bilgi izlem testleri puan ortalamaları ile gruplar arasında fark olmadığı, ölçüm zamanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı. Ek olarak, standardize hasta simülasyon grubu ve hibrit simülasyon grubunun klinik uygulama sırasındaki fiziksel sağlığı değerlendirme becerisi puan ortalamaları kontrol grubuna göre daha yüksektir. Araştırmada standardize hasta simülasyon grubunun ve hibrit simülasyon grubunun“Etkili İletişim Öğeleri”,“Etkisiz İletişim Öğeleri”ve“Terapötik İletişim Teknikleri”medyanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu bulgulandı. Odak grup görüşmelerinde“Fiziksel Sağlık Sorunları”,“Hastayı Değerlendirme Süreci”,“Simülasyona Yönelik Görüşler”ve“Eğitime Yönelik Görüşler”olmak üzere dört tema elde edildi. Araştırmanın sonucunda; nicel veriler doğrultusunda, klinik simülasyonun öğrencilerin ruhsal bozukluğu olan bireylerin fiziksel sağlık sorunlarına yönelik bilgi kazanımlarında etkili olmadığı ancak, beceri gelişimlerini olumlu yönde etkilediği belirlendi. Nitel verilerde ise, klinik simülasyonun öğrencilerin bilgi düzeyini artırdığı ve fiziksel sağlığı değerlendirme becerilerini geliştirdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a mixed method design type in order to determine the effect of two different clinical simulation experiences on the knowledge acquisition and skill development of individuals with mental disorders about the physical health problems of students taking the Mental Health and Psychiatric Nursing course. The sample of the study consisted of 61 students who took a Mental Health and Psychiatric Nursing course in a state university in Istanbul. Standardized patient simulation was applied to one of the experimental groups and hybrid simulation was applied to the other. Also, an education intervention was applied to the control group. In order to evaluate the effects of clinical simulation (experimental group) and education (control group) on the physical health assessment skills of the students in the clinical simulation and control groups, a practice was performed with a real patient in a clinical environment by students. Follow-up tests were conducted in the first, third and sixth months to evaluate the knowledge acquisition in the students. In the study, it was determined that there was no difference between the mean scores of the knowledge follow-up tests among groups, but there was a statistically significant difference between the measurement times. In addition, the physical health assessment skill mean scores of the standardized patient simulation group and the hybrid simulation group during clinical practice were statistically higher than the control group. In the study, it was found that the medians of“Effective Communication Elements”,“Ineffective Communication Elements”and“Therapeutic Communication Techniques”of the standardized patient simulation group and hybrid simulation group were statistically higher than the control group. In the focus group interviews, four themes were obtained:“Physical Health Problems”,“Patient Evaluation Process”,“Views on Simulation”and“Views on Education”. As a result of the study; based on the quantitative data, it was determined that clinical simulation was not effective in students' knowledge acquisition, but it statistically affected their skill development about physical health problems of individuals with mental disorders. In the qualitative findings, it was determined that clinical simulation increased the knowledge level of the students and improved their physical health assessment skills.