Anstabil torakolumber vertebra kırıklarıntedavisinde kısa-segment pedikül fiksasyonuygulamalarının araştırılması
Unstable thoracolumber vertebra fracturesshort-segment pedicle fixation in treatmentresearch of its applications
  1. Tez No: 842531
  2. Yazar: CİHANGİR ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş; Torakolumber kırıkların tedavisi tartışmalara açık bir konudur. Uzun-segment çivi uygulaması düzeltmenin etkinliği ve/veta uygulanan enstrümanın yetersizliği değişkenleri açılarından KSPF uygulamasında elde edilenlerden daha etkili sonuçlanabilir. Bununla birlikte torakolumber burst kırıklarında KSPF uygulamasının implant yetersizliği ya da iyileşmenin etkinsizliği olmaksızın başarılı olabileceği de düşünülmelidir. Yöntem; Bu çalışmada unstabil torakolumber kırığı nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan toplam 38 olgu (22 erkek, 16 kadın) iki gruba ayrılarak analiz edildi. Grup 1“posterior yaklaşım ile uzun pedikül çivi fiksasyonu (kırık seviyesinin altına ve üstüne)”uygulanan, grup 2 çivi uygulaması kırık seviyesinde“kısa-segmet stabilizasyonu”gerçekleştirilen hastalardan oluşturuldu. Laminektomi ya da dekompresyon uygulaması yalnızca kanala basının olduğu hastalarda uygulandı. Post-op dünemde ve 6 aylık süredeki izlemde tedavi yöntemlerinin etkinliği kırık seviyesindeki kifoz açısının, Cobb açısının ve kırık vertebra yüksekliğinin düzeltilmesi ve bunun devamının sağlanmış olması değişkeni ölçülerek değerlendirildi. Sonuçlar; Ortalama izlem süresi 6 aydı. Ortalama pre-op kifoz açısı gruplar arasında anlamlı düzeyde farklı (grup 1 için 7.7o ve grup 2 için 13.9o) olduğu saptandı. Bunula birlikte post-op kifoz açısı gruplar arasında birbirine benzer oranlarda dağıldığı saptandı (grup 1 için 8.5o ve grup 2 için 9.6o). Tartışma; Anstabil torakolumber kırıklarda kırık vertebranın KSPF yöntemi ile tedavisi kifozun önlenmesinde etkili bir tedavi protokolüdür. Bu yöntemin anterior kolon desteği sağladığı bizim sonuçlarımızla da teyid edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background Treatment of unstable thoracolumbar fractures remains controversial. Long-segment pedicle screw constructs may be stiffer and impart greater forces on adjacent segments compared with short-segment constructs, which may affect clinical performance and long-term out come. Thoracolumbar burst fractures with short-segment pedicle screw fixation alone may be associated with progressive loss of correction and instrumentation failure. However, some thoracolumbar fractures can be treated successfully by screwed at fracture level without correction loss or implant failure. Methods We retrospectively analyzed 38 (22 males, 16 females) unstable thoracolumbar fractures. The patients were divided to two groups. In group I, patients were operated with posterior approach using pedicle screws fixed long (two levels above and one level below the fracture vertebra). In group II patients, screwing was made at fracture level. Short segment stabilization was performed. Laminectomy or decompression procedure was done only in the cases with significant canal compression. Post operative and at follow-up in six months radiological evaluation was done by measuring the correction and maintenance of kyphotic angle at the fracture level, Cobb angle, height of fractured vertebra. Results Average follow-up was 6 months. Average preoperative kyphosis was 7.7o in group I and 13.9o in group II which was significantly different between two groups. However, average postoperative kyphosis was 8.5o and 9.6o in group I and II, respectively. There was no statitistically signficant difference. Conclusion Short segment pedicle screw fixation with screwing fractured vertebra in unstable thoracolumbar fracture level is effective method to prevent kyphosis for treatment of unstable thoraco-lumbar fractures. It provides anterior column support.