Üniversite öğrencilerinde besin güvencesizliğinin mental sağlık ve uyku kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of food insecurity on mental health and sleep quality among university students
- Tez No: 842530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ÇALAPKORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde besin güvencesizliği durumu ve bu durumun öğrencilerin mental sağlığı ve uyku kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Nevşehir ilinde bulunan Hünkâr öğrenci yurdunda gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere ait sosyodemografik özellikler anket formu ile elde edilmiştir. Besin güvencesizliği 'Hane Halkı Besine Ulaşılabilirlik Ölçeği Kısa Formu'; mental sağlık durumu 'Warwick-Edinburg Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ)' ve uyku kalitesi 'Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)' ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin besin öğesi tüketimlerinin belirlenebilmesi için 3 günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Çalışma, %68,9'u kız ve %31,1'i erkek olmak üzere toplam 370 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir Çalışmaya dâhil edilen öğrencilerin yaş ortalaması 20,49±2,01'dir. Çalışma kapsamında yer alan öğrencilerin %57,3'ünde besin güvencesi bulunmakta iken, %42,7'sinde besin güvencesizliği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate food insecurity among university students and its impact on students' mental health and sleep quality. The study was carried out in the Hünkâr student dormitory located in Nevşehir. Sociodemographic characteristics of the students were obtained through a survey form. Food insecurity 'Household Food Accessibility Scale Short Form'; mental health status was evaluated with the 'Warwick-Edinburg Mental Well-Being Scale (WEMIOS)' and sleep quality with the 'Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI)'. In order to determine the students' nutritional consumption, 3-day food consumption records were taken. The study was conducted with the participation of a total of 370 students, 68.9% of whom were girls and 31.1% of whom were boys. The average age of the students included in the study was 20.49±2.01. While 57.3% of the students included in the study had food security, 42.7% were found to be food insecure.