Uçak bakım çalışanlarında örgütsel narsisizmin haset ve gıpta ile ilişkisi
The relationship between benign and malicious envy and organizational narcissism among aircraft maintenance personnel
- Tez No: 842554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİL ÖZDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda büyüme gösteren havacılık sektöründe çalışan bireylerin duygu ve davranışlarının incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada uçak bakım çalışanlarında örgütsel narsisizmin haset ve gıpta ile ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul'da yer alan yedi uçak bakım şirketinde 200 çalışana yüz yüze anket uygulaması yapılmıştır. Yaşları 18 ila 58 arasındaki değişen ve yaş ortalaması 32,86 olan gönüllü katılımcıların %85'i erkek, %15'i kadındır. Araştırmanın verileri Örgütsel Narsisizm Ölçeği, BeMaS-T Haset ve Gıpta Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS'e aktarılmış ve istatistiksel analizler yardımıyla değerlendirilmiştir. Uçak bakım çalışanlarının örgütsel narsisizm düzeyinin (x̄=3,673) ölçek normlarına göre yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Haset (x̄=1,575) ve gıpta (x̄=3,902) ortalamaları değerlendirildiğinde katılımcıların hasede kıyasla daha fazla gıpta özelliklerine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca uçak bakım çalışanlarında, örgütsel narsisizm ile gıpta arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Demografik özelliklerden de görev grubu ve aylık gelirin örgütsel narsisizmle ilişkili olduğu görülmüştür. Bu bulgular alanyazındaki diğer çalışmalarla büyük ölçüde örtüşmekle beraber iş ortamlarında çalışanların bireysel ve örgütsel özelliklerinin daha derinlikli ve kapsamlı incelenmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important to analyze emotions and behaviors of the individuals working in aviation industry that grows rapidly in recent years. In this study, the relationship between benign and malicious envy and organizational narcissism among aircraft maintenance personnel was investigated. For this purpose, face-to-face questionnaires were applied to 200 employees in seven aircraft maintenance companies in İstanbul. Average age of the volunteered participants (85% male, 15% female) between age 18 and 58 are 32,86. Data was collected by Organizational Narcissism Scale, BeMaS-T Benign and Malicious Envy Scale and demographic information form. The data gathered in this study was uploaded to SPSS and investigated with statistical analysis. Organizational narcissism level (x̄=3,673) was detected as high. Average point of benign (x̄=3,902) and malicious (x̄=1,575) envy was evaluated, and it is seen that the participants were more close to benign envy. Also the relationship between organizational narcissism and benign envy among aircraft maintenance personnel was found out. There is a relationship between organizational narcissism and demographic features such as duty and monthly salary. These findings are largely similar to other studies in literature, so it will be beneficial to widely investigate individual and organizational specifications of the employees in working environment.