Vatandaşlara yönelik dijital sağlık okuryazarlığıyeterlilikleri ölçeği'nin türkçe geçerlilik vegüvenirlik çalışması
Vali̇dati̇on and reliability study of the digital healthli̇teracy competenci̇es scale for ci̇ti̇zens in turki̇sh
- Tez No: 842627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmanın amacı, vatandaşlara yönelik dijital sağlık okuryazarlığı yeterlilikleri ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğinin yapılmasıdır. Araştırmada metadolojik tasarım tipi kullanıldı. Araştırma verileri, 1 Mart-31 Mayıs 2023 tarihleri arasında yüz yüze toplandı. Araştırma bir vakıf üniversitesi hastanesine başvuran 270 birey üzerinde yürütüldü. Araştırmada tanıcı bilgi formu ve iki alt boyut ve 26 maddeden oluşan“Digital Health Literacy Competencies for Citiziens Scale (DHLC)”kullanılmıştır. Ölçeğin dil uyarlamasında iki dil uzmanı ve altı hemşirelik alanında uzman öğretim üyesinden görüş alındı. Ölçeğin geçerliliğine ilişkin bulgular dil, kapsam ve yapı geçerliliği ile test edilmiş olup, güvenirlik bulgularının tespitinde iç tutarlılık, madde analizi, test-tekrar test ve ayırt edicilik analizleri uygulandı. Yapılan analizler sonucunda alanında uzman kişilerce dil ve kapsam geçerliği doğrulanmış olup, yapı geçerliliği incelendiğinde doğrulayıcı faktör analizinde 𝜒2⁄𝑠𝑑=3,95; CFI= 0,93; GFI= 0,90; AGFI=0,90; RMR=0,07 olarak ve RMSEA=0,06 olarak elde edilmiştir. Uyum iyiliği indeksi değerlendirme kriterleri incelendiğinde, indekslerin kabul edilebilir değerler arasında olduğu görülmektedir. Güvenirlik bulgularında ise ölçeğin Cronbach-Alpha iç tutarlılık katsayısı 0,858 olarak saptanmıştır. Ölçeğin ortalamasının 125,433; varyansının 2364,365; standart sapmasının 48,624 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the validity and reliability of the digital health literacy competency scale for citizens in Turkish. Methodological design type was used in the research. Research data was collected face to face between March 1 and May 31, 2023. The research was conducted on 270 individuals who applied to a foundation university hospital. A diagnostic information form and the“Digital Health Literacy Competencies for Citizens Scale (DHLC)”, consisting of two sub-dimensions and 26 items, were used in the research. In the language adaptation of the scale, opinions were received from two linguists and six nursing faculty members. The findings regarding the validity of the scale were tested with language, content and structure validity, and internal consistency, item analysis, test-retest and discrimination analyzes were applied to determine the reliability findings. As a result of the analyses, language and content validity were confirmed by experts in the field, and when the structure validity was examined, in the confirmatory factor analysis, 𝜒2⁄𝑠𝑑=3.95; CFI= 0.93; GFI= 0.90; AGFI=0.90; RMR=0.07 and RMSEA=0.06 were obtained. When the goodness-of-fit index evaluation criteria are examined, it is seen that the indexes are among acceptable values. In reliability findings, the Cronbach-Alpha internal consistency coefficient of the scale was found to be 0.858. The average of the scale is 125.433; variance 2364.365; The standard deviation was found to be 48.624.