Hafif bilişsel bozukluğu olan yaşlı bireylerde farklı rehabilitasyon yaklaşımlarının bilişsel fonksiyonlara, ikili görev performansına ve el becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different rehabilitationapproaches on cognitive functions, dual task performanceand handling in old individuals with mild cognitive disorder
- Tez No: 842626
- Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hafif Bilişsel Bozukluğa (HBB) sahip yaşlı bireylere, el egzersizleri ve bilişsel eğitimler uygulayarak HBB'li yaşlı bireylerin bilişsel fonksiyonlarına, el becerilerine, kavrama kuvvetine, ikili görev performanslarına ve etkileşimlerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeğinden (MBDÖ) 16-20 puan alan 65 yaş ve üzeri 47 yaşlı birey dahil edilmiştir. Çalışma için el egzersiz grubu (EEG) (n=15), bilişsel egzersiz grubu (BEG) (n=15) ve herhangi bir eğitim verilmeyen kontrol grubu (KG) (n=17) olmak üzere üç grup randomize ayrılmıştır. Eğitim öncesinde olguların özellikleri veri toplama formu; bilişsel fonksiyonlar MBDÖ; el tercihi Edinburg El Tercihi Anketi; kavrama kuvveti Takei El Dinamometresi; el becerisi Dokuz Delikli Peg Testi (DDPT); motor motor ikili görev performansı (MMİGP) ve motor bilişsel ikili görev performansı (MBİGP) kronometre; motor motor ikili görev etkileşimleri (MMİGE) ve motor bilişsel ikili görev etkileşimleri (MBİGE) formül; elin günlük yaşam aktivitelerinde kullanımı El Becerileri Ölçeği-36 (EBÖ-36) değerlendirilmiştir. Olgulara, sekiz hafta boyunca haftada üç seans EEG'ye el egzersizleri ve BEG'e bilişsel eğitim uygulanmıştır. Eğitim sonrası, değerlendirmeler tekrardan uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the effects of applying hand exercises and cognitive training to elderly individuals with Mild Cognitive Impairment (MCI) on their cognitive functions, manual skills, grip strength, dual task performances and interactions. 47 elderly individuals aged 65 and over who scored 16-20 on the Montreal Cognitive Assessment (MoCA) were included in the study. Three groups were randomly divided for the study: hand exercise group (HEG) (n = 15), cognitive exercise group (CEG) (n = 15) and control group (CG) (n = 17), which did not receive any training. Before the training, the characteristics of the cases were collected from the data collection form; cognitive functions MoCA; handedness Edinburgh Handedness Inventory; hand grip strength Takei Hand Dynamometer; dexterity Nine-Hole Peg Test (NHPT); motor- motor dual task performance (MMDTP) and motor-cognitive dual task performance (MCDTP) stopwatch; motor-motor dual task costs (MMDTC) and motor-cognitive dual task cost (MCDTC) formula; The use of the hand in daily living activities was evaluated using the Manual Ability Scale-36 (MAS-36). The subjects were given hand exercises on HEG and cognitive training on CEG three sessions a week for eight weeks. After the training, the evaluations were administered again.