Yemînî'nin Fazîlet-nâme adlı eserinde Hz. Ali tasavvuru
In the book of Fazîlet-nâme of Yemînî, Hz. Ali thought
- Tez No: 842636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİR SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İslam, inanç bakımından birçok fırkanın ortaya çıktığı bir dindir. Bu inançlardan biri Alevîliktir. Bu inanca göre Hz. Ali, Hz. Muhammed'e vasî ve onun ile aynı nurdan yaratıldığı için kıyamete kadar devam edecek olan velayet makamının önderidir. Hz. Muhammed'den sonra insanların en faziletlisi olduğu inancına sahip bu disipline uygun olarak Türk edebiyatı içinde zamanla yüzlerce sanat eseri üretilmiştir. Bu eserlerden biri de Dervîş Muhammed Yemînî'nin Fazîlet-nâme'sidir. Hz. Ali, dar kapsamda dini-tasavvufî edebiyatta genel kapsamda klasik dönem edebiyatında önemli bir yere haizdir. Türk edebiyatında Hz. Ali hakkında birçok müstakil eser yazılmış olmakla birlikte, benzetme ve telmih gibi sanatlara başvurularak çeşitli eserler içinde de kendisine yer verilmiştir. Hz. Ali; ekseriyetle kahramanlığı, cesareti, ilim sahibi olması ve Hz. Peygambere yakınlığı ile Türk edebiyatına konu olmuştur. 16. yüzyıl şairlerinden Dervîş Muhammed Yemînî'nin Fazîlet-nâme'si de Hz. Ali'nin faziletlerini konu edinen bir eserdir. Genel itibarıyla didaktik bir eser olan Fazîlet-nâme, on dokuz bölümden oluşmaktadır. On dokuz bölümde Hz. Ali tasavvuru, konu bağlamına uygun başlıklar altında incelenmiştir. Bu başlıklar altında Hz. Ali hem bir insan hem de doğaüstü güçlere sahip biri olarak tasavvur edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Islam is a religion in which many sects have emerged in terms of belief. One of these beliefs is Alevism. According to this belief, Hz. Ali, he is the caliph of Muhammad and the leader of the tutelage that will continue until the end of time because he was created from the same light as him. In line with this discipline, which is believed to be the most virtuous after Muhammad, works about Muhammad were produced in Turkish literature over time. One of these works is Dervish Muhammed Yemînî's Fazîlet-nâme. Hz. Ali has an important place in religious-sufistic literature in a narrow sense and in classical period literature in general. In Turkish literature, although many independent works have been written about Hz Ali, he has also appeared in various works using arts such as simile and allusion. Hz. Ali is mostly known for his heroism, knowledge and it has become the subject of our literature due to its closeness to the Prophet. The work called Fazîlet-nâme by Dervish Muhammed Yemînî, one of the 16th century poets, is also a work that describes the virtues of Hz Ali. Fazîlet-nâme, which is generally a didactic work, consists of nineteen chapters. In nineteen chapters, Hz. Ali's vision has been examined under headings appropriate to the context of the subject. In these depictions, Hz. Ali is envisioned as both a human and someone with supernatural powers.