Türkiye'de spor hizmet politikaları: Sağlık ve zindelik tesisleri modeli
Sport utility policies in Turkey: Health and wellness sports facilities model
  1. Tez No: 842679
  2. Yazar: GÖRKEM TURAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de sporun kitlelere yayılması, spor kültürünün oluşturulması ve daha sağlıklı bir toplum için mümkün olduğunca daha çok kişinin spor hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacak spor hizmet modelinin araştırılmasıdır. Araştırma verileri, Türkiye'deki yedi coğrafi bölgeden temsilen seçilen illerdeki yerel yönetimler (belediyeler, büyükşehir belediyeleri) bünyesinde faaliyet gösteren spor kurumlarının/birimlerinin temsilcileri (müdür, daire bşk. vd.) ve merkezi idareyi temsilen görev yapan gençlik ve spor il müdürleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeden elde edilmiştir. Toplam 44 olan katılımcı sayısının 28'ini gençlik ve spor il müdürleri, 16'sını ise yerel yönetim temsilcileri oluşturmaktadır. Veriler MAXQDA 2022 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de spor hizmet politikaları kapsamında herkes için spor ve yaşam boyu spor ilkelerine bağlı olarak herkese fırsat eşitliği sunacak şekilde, vatandaşların spor istek ve ihtiyaçlarını karşılayan bir sistem içerisinde planlanmış spor tesisleri modelinin bulunmadığı, halkın hareket ihtiyacının karşılanması ve sağlıklı bir toplumun oluşumu için sağlık ve zindeliğe yönelik olarak çerçeve bir plana ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Spor hizmet politikaları kapsamında oluşturulacak bu çerçeve planın temel konusunun ise, sağlık ve zindeliğe yönelik olarak hizmet verecek bir spor tesisleri modelinin olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda, elde edilen sonuçlara göre sağlık ve zindeliğe yönelik olarak planlanacak spor tesisleri modeline ve Türkiye'deki spor hizmet politikalarına yönelik olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to spread sports to the masses in Turkey, to create a sports culture and to investigate the sports service model that will enable as many people as possible to benefit from sports services for a healthier society. The research data was collected from semi-structured interviews with representatives of sports institutions/units (managers, department heads, etc.) operating within the local governments (municipalities, metropolitan municipalities) in provinces selected to represent seven geographical regions in Turkey, and youth and sports provincial directors serving as representatives of the central administration. obtained from the interview. 28 of the participants are provincial youth and sports directors and 16 are local government representatives. The data was analyzed by transferring it to the MAXQDA 2022 package program. As a result, within the scope of sports service policies in Turkey, there is no sports facilities model planned within a system that meets the sports demands and needs of citizens in a way that provides equal opportunity to everyone, in accordance with the principles of sports for all and lifelong sports, and that the people's need for movement is met and a healthy society is met. It has been determined that a framework plan for health and wellness is needed for the formation of the program. It has been concluded that the main subject of this framework plan to be created within the scope of sports service policies is the creation of a sports facilities model that will serve for health and fitness. In this context, according to the results obtained, suggestions were made for the sports facilities model to be planned for health and fitness and for sports service policies in Turkey.