Acil serviste Akut Koroner Sendrom tanısı alan hastalarda, eozinofil/monosit oranı, eritrosit dağılım genişliği ve prokalsitonin düzeylerinin prognoza etkisi
  1. Tez No: 842678
  2. Yazar: YUSUF AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER COŞKUN, DOÇ. DR. BURAK DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Akut Koroner Sendrom(AKS) tanısında birçok spesifik marker kullanılmasına rağmen tanıda halen başarısızlıklar yaşanması yardımcı yöntemleri destekleyici laboratuvar belirteçleri araştırma gerekliliği doğurmuştur. Bu amaçla hemostaz-tromboza, oksidatif strese, enerji homeostazına, inflamasyon ve plak instabilitesine ait biyomarkerlar araştırılmaktadır. Çalışmamızda acil servise başvuran AKS tanısı alan hastalarda, diğer konvansiyonel kardiyak belirteçlerle beraber AKS' de kullanılabilir markerlar olarak Eozinofil/Monosit, RDW ve Prokalsitonin düzeylerinin prognoza etkisini öngörmeyi amaçladık. Metod: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Acil Servis Kliniği'ne göğüs ağrısı şikayeti ile başvurmuş, akut koroner sendrom ön tanısı almış 18 yaş ve üzeri kişilerin verileri prospektif olarak toplandı. Çalışmaya alınan hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık, risk faktörleri, RDW, eozinofil/monosit oranı, Prokalsitonin düzeyleri, koroner anjiografi ile belirlenen koroner arter tutulumları ve sonlanımları incelendi. Hastalar, dahil edilme ve dışlama kriterleri göz önüne alınarak Unstabil Anjina, STEMİ, NSTEMİ olarak gruplara ayrıldı. Elde edilen veriler geçerliliği kanıtlanmış istatistiksel metod/metodlar ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplamda 80 hasta dahil edildi. AKS tanısı almış 80 hastanın %76' sının erkek olduğu, yaş ortalamalarının 58,4612,33 (min=32, max=85) olduğu görüldü. UA tanılı hastaların yaş ortalamalarının STEMI ve NSTEMI gruplarına göre daha düşük olduğu görüldü. Çalışmamızda 80 hastanın % 33,7' si NSTEMI tanısı alırken, 53,7 'si STEMI, %12,5' i UA tanısı aldı. Hastaların % 65' inin en az bir eşlik eden risk faktörü olduğu, bunların arasında en sık %42 ile HT, %38 ile KAH ve %27 ile DM olduğu görüldü. AKS öngörme için yapılan lojistik regresyon analizinde yaş ve EOZ/MON univarite ve multivarite modelin her ikisinde de istatistiksel olarak anlamlı sonuç verdi. Mortaliteyi öngörme için yapılan lojistik regresyon analizinde ise Prokalsitonin, Ejeksiyon Fraksiyon(EF) ve Eozinofil/Monosit oranı (EOZ/MON) istatistiksel olarak anlamlı sonuç verdi. Sonuç: Çalışmamızda başvuru anındaki Eozinofil/Monosit oranının akut koroner sendromu öngörebileceğini ve akut koroner sendromlu hastalarda kötü sonlanımın bir göstergesi olabileceğini belirledik. Prokalsitonin, RDW ve Eozinofil/Monosit oranının akut koroner sendromdaki rolünü belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Despite the use of many specific markers in the diagnosis of Acute Coronary Syndrome(ACS), ongoing failures in diagnosis have led to the necessity of researching experimental laboratory markers in auxiliary methods. For this purpose, biomarkers of hemostasis-thrombosis, oxidative stress, energy homeostasis, management and plaque instability are being investigated. In our study, the area showing the AKS in the emergency department aimed to reach the prognosis of Eosinophil/Monocyte, RDW and PCT as markers that can be used in ACS along with other conventional cardiac markers. Method: In this study, the data of people aged 18 and over who applied to the Health Sciences University (SBÜ) Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center Emergency Service Clinic with a complaint of chest pain and a preliminary diagnosis of acute coronary syndrome were collected prospectively. Age, gender, comorbidities, risk factors, RDW, eosinophil/monocyte ratio, Procalcitonin levels, coronary artery involvement determined by coronary angiography and outcomes of the patients included in the study were examined. Patients were divided into groups as Unstable Angina, STEMI, NSTEMI, considering the inclusion and exclusion criteria. The data obtained were evaluated with validated statistical method(s). Results: A total of 80 patients were included in the study. It was observed that they had ACS, 76% of them were male, and their average age was 58.46±12.33 (min = 32, max = 85). It was observed that the average age of patients diagnosed with UA was lower than those with STEMI and NSTEMI. In our study, 80 patients (33.7%) were diagnosed with NSTEMI, 53.7% were diagnosed with STEMI, and 12.5% were diagnosed with UA. It was observed that 65% of the patients had at least one nonexistent risk factor, among which the most common were HT with 42%, CAD with 38% and DM with 27%. In the logistic regression analysis performed for ACS planning, age and EOZ/MON gave significant results in both univariate and multivariate models. In the logistic regression analysis performed to predict mortality, Procalcitonin, Ejection Fraction (EF) and Eosinophil/Monocyte ratio (EOZ/MON) gave significant results. Conclusion: In our study, we determined that the Eosinophil/Monocyte ratio at the time of admission could predict acute coronary syndrome and be an indicator of poor outcome in patients with acute coronary syndrome. We think that more studies are needed to determine the role of Prokalsitonin, RDW and Eosinophil/Monocyte ratio in acute coronary syndrome.