Mevlânâ'da sahâbe tasavvuru
Imagination of the Companions in Mawlana
- Tez No: 842697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEKKİR KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mevlânâ'da sahâbe tasavvuru adını verdiğimiz bu çalışmada, Mevlânâ'nın kendi eserlerinde sahâbe hakkında, hangi eserinde ve nasıl bahsedildiği bulunmaya çalışıldı. Sahâbe kavramının ne anlama geldiği, müslümanlar için ne ifade ettiği Kur'an ve Sünnet referans alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. İlk önce Mevlânâ'nın sahâbe kelimesi ile kullandığı ifadeler sonrasında ise eserlerinde adı geçen sahâbe ilgili beyitler ve sözler ve sonra da onların açıklamaları yer almıştır. Mevlânâ'nın eserlerinde bahsettiği sahâbe özellikleri, tasavvufî kavramların karşılığı, Mevlânâ'nın vurgulamak istediği kavram tasavvuf kaynaklarından ele alınıp incelenmiştir. Mevlânâ en çok Mesnevî'de sahâbeden bahsetmiştir. Bazen Mesnevî'de yer verdiği bir sahâbe diğer eserlerinde bahsedilmemiş, bazen aynı sahâbeden birden fazla eserinde bahsedilmiş, bazense bir sahâbeden aynı eserde birçok defa bahsedilmiştir. Amacımız, Mevlânâ'nın eserlerinde adı geçen tüm sahâbeyi tek bir çalışma altında toplayarak; Mevlânâ'nın o sahâbe ile bize hangi mesajı verdiğini, neye rehberlik yapmaya çalıştığını ve hangi tasavvufî kavramı öğretmeye çalıştığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, which we call the conception of the Companions of the prophet in Mawlana, it was tried to find out how and in which of Mawlana's own works the Companions were mentioned. What the concept of sahāba means and what it means for Muslims has been tried to be explained with reference to the Qur'an and Sunnah. First, the expressions used by Mawlana with the word sahâba, then the couplets and sayings about the sahâba mentioned in his works and then their explanations were included. The characteristics of the Companions mentioned in Mawlana's works, the equivalent of Sufi concepts, and the concept that Mawlana wanted to emphasize were examined from Sufi sources. Mawlana mentioned the Companions the most in the Masnavi. Sometimes a Companion mentioned in the Masnavi is not mentioned in other works, sometimes the same Companion is mentioned in more than one work, and sometimes a Companion is mentioned many times in the same work. Our aim is to gather all the Companions mentioned in Mawlana's works under a single study and to reveal what message Mawlana gives us with that Companion, what he tries to guide us and what mystical concept he tries to teach.