İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun pedagoji felsefesi
İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu's pedagogical philosophy
  1. Tez No: 842727
  2. Yazar: TAYYİBE NUR CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR, DOÇ. DR. HALİL İMAMOĞLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma Türk eğitim felsefesi hakkında İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun teklif etmiş olduğu pedagojide ihtilal fikrinin felsefi değerlendirmesini yapmak üzere hazırlanmıştır. Çalışmamız“Baltacıoğlu'nun pedagojide ihtilal fikri, Türk eğitim sisteminde tespit etmiş olduğu eğitim sorunlarının giderilmesine yönelik bir teklif olduğu”varsayımına bağlı olarak oluşturulmuştur. Bu bağlamda öncelikle Baltacıoğlu'nun eğitim ve meslek hayatı içerisinde şahsi olarak deneyimlediği sorunlar ayrı ayrı problematik olarak ele alınmıştır. Baltacıoğlu'nun bu doğrultudaki tespitleri tahlil edildikten sonra bu problematikler Türk eğitim felsefe bağlamında tartışılmış ve eğitim felsefesine ilişkin kaleme aldığı üç ana eseri; Talim ve Terbiyede İnkılap, İçtimai Mektep ve Pedagojide İhtilal incelenmiş ve bu eserlerde ele alınan konular Türk eğitim sistemi dahilinde tenkit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın başlangıcında pedagoji eğitiminin, önce terbiye eğitimi ile bağlantılı bir şekilde ele alınması gerektiği bilinci çalışma boyunca hakimiyetini korumuştur. Baltacıoğlu'nun felsefi sistemini değerlendirirken de bu bilinç ekseninde diğer fikirleri tasnif edilmeye çalışılmıştır. Baltacıoğlu'nun Türk eğitim felsefesinin eğitim sorunlarının ortadan kalmasına dair teklifleri aynı zamanda günümüz eğitim sistemi problemlerine de ışık tutabileceği ihtimali farklı bir problematik olarak değerlendirilmiştir ve bu neticeyle günümüz eğitim felsefesi sorunlarının Baltacıoğlu'nun pedagoji felsefesi sistemiyle onarılabileceği fikri, felsefi olarak temellendirilmeye çalışılmıştır. Nihai olarak Türkiye'deki eğitim sisteminin ülke kalkınmasına katkı sağlayabileceği inancı da yine Baltacıoğlu'nun pedagoji felsefesi üzerinden sorgulanmış ve çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to make a philosophical evaluation of the idea of pedagogical revolution proposed by Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu about the Turkish philosophy of education. Our study was created based on the assumption that“Baltacioglu's idea of pedagogical revolution is a proposal for the elimination of educational problems that he has identified in the Turkish education system”. In this context, first of all, the problems that Baltacioglu personally experienced in his educational and professional life have been dealt with separately as problematic. After analyzing Baltacioglu's findings in this direction, these problems were discussed in the context of Turkish educational philosophy, and his three main works on educational philosophy; The Revolution in Education and Education, the Social School and the Revolution in Pedagogy were examined, and the issues covered in these works were tried to be criticized within the Turkish educational system. At the beginning of the study, the awareness that pedagogical education should first be considered in connection with finishing education maintained its dominance throughout the study. While evaluating Baltacioglu's philosophical system, it was also tried to classify other ideas along this axis of consciousness. Baltacioglu's proposals for the elimination of educational problems of the Turkish philosophy of education, as well as the possibility that it can shed light on the problems of today's educational system, were evaluated as a different problematic, and as a result, the idea that the problems of today's philosophy of education can be repaired with Baltacioglu's system of pedagogical philosophy was tried to be based philosophically. Ultimately, the belief that the education system in Turkey can contribute to the development of the country has also been questioned and criticized through Baltacioglu's pedagogical philosophy.