Gastrointestinal sistem endoskopisi için sedasyon uygulanan yetişkin hastalarda prosedürel oksijen maske uygulamasının solunumsal komplikasyonlara ve hemodinamik parametrelere etkisinin araştırılması
Effect of procedural oxygen mask application on respiratory complications and hemodynamic parameters in adult patients undergoing sedation for gastrointestinal system endoscopy
  1. Tez No: 842740
  2. Yazar: AYDOĞAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hastanemizin endoskopi ünitesinde gastrointestinal sistem endoskopisi için sedasyon uygulanan yetişkin hastalarda, prosedürel oksijen maske (POM) uygulamasının solunumsal komplikasyonlar ve hemodinamik parametrelere etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 10 Haziran 2022- 30 Kasım 2022 tarihlerinde Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endoskopi Ünitesi'nde prospektif olarak yapıldı. 18-70 yaş arası, ASA 1-2 risk grubunda olan ve gastroenterolojik girişim için sedasyon uygulanacak hastalar çalışma için bilgilendirilerek onamları alındı ve çalışmaya toplam 350 hasta dahil edildi. Hastalar, POM grubu (200 kişi) ve NK grubu (150 kişi) olmak üzere iki gruba ayrıldı. POM grubuna prosedürel oksijen maske ile oksijen uygulaması yapılırken, NK grubuna nazal kanül ile oksijen uygulanması yapıldı. Hastaların demografik verileri, sigara kullanma durumu, gastroenterolojik işlem türü, işlem süresi, eşlik eden hastalıklar, ASA risk skoru, işlem öncesi Ramsay Sedasyon Skalası Skorları, işlem sırasında takip edilen hemodinamik ve solunumsal parametreler, uygulanan sedatif ajanların dozları ve derlenme süreleri standart hasta takip formuna kaydedildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 50,0±11,94 olarak saptandı. POM grubunun yaş ortalamasının NK grubuna göre daha yüksek olduğu belirlendi (p=0,01, p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effect of procedural oxygen mask (POM) application on respiratory complications and hemodynamic parameters in adult patients who underwent sedation for gastrointestinal endoscopy in the endoscopy unit of our hospital. Material and methods: The study was conducted prospectively in the endoscopy unit of Derince State Hospital between 10 June 2022 and 30 December 2022. Patients between the age of 18-70, had ASA 1-2 risk score and sedated for gastroenterological intervention were informed and their consent was obtained for the study. A total of 350 patients were included and they were divided into two groups: POM group (200 people) and NC group (150 people). While the POM group was administered oxygen with a procedural oxygen mask, the NC group was administered oxygen via a nasal cannula. Demographic data, smoking status, gastroenterological procedure type, procedure duration, comorbidities, ASA risk score, Ramsay Sedation Scale Scores before the procedure, hemodynamic and respiratory parameters monitored during the procedure, doses of sedative agents applied and recovery times of the patients were recorded in the standard patient follow-up form. Results: The mean age of the patients was 50.0±11.94 years. The mean age of the POM group was higher than the NC group (p=0.01, p0.05).