Dil ve konuşma terapisi öğrencilerine verilen simülasyona dayalı fonksiyonel nazofaringoskopik velofarengeal değerlendirme eğitimlerinin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of simulation-based functional nasopharyngoscopic velopharyngeal assessment trainings given to speech and language therapy students
- Tez No: 842757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÜNAL LOGACEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Sağlık Eğitimi, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Nazofaringoskopik velofarengeal değerlendirme, rezonans bozukluğu olan bireylerde velofarengeal fonksiyonu değerlendirmek için kullanılan bir enstrümantal değerlendirme yöntemidir. Bu çalışmanın amacı, hazır endoskopi eğitim modeli ve 3D basılmış endoskopi eğitim modeli ile dördüncü sınıf dil ve konuşma terapisi lisans öğrencilerine verilen bir günlük nazofaringoskopik velofarengeal değerlendirme eğitiminin etkililiğini incelemektir. Randomize karşılaştırmalı deneysel bu çalışma, hazır endoskopi (n=18) ve 3D endoskopi (n=18) model gruplarını içeren toplam 36 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, nazofaringoskopik velofarengeal değerlendirme hakkında teorik eğitim ve katılımcı gruplarına göre hazır endoskopi eğitim modeli veya 3D basılmış endoskopi eğitim modeli ile klinisyen rehberliğinde uygulamalı eğitim almışlardır. Katılımcıların nazofaringoskopik velofarengeal değerlendirme yapma konusundaki özgüvenleri ve yetkinlikleri, nazofaringoskopi prosedür süresi ve gözlemcinin katılımcı performansı değerlendirmesi ön test, uygulamalı eğitim sonrası ve gönüllü bir birey üzerinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, her iki grup için eğitim memnuniyeti ve gönüllünün katılımcının nazofaringoskopik velofarengeal değerlendirme uygulamasına yönelik algısı değerlendirilmiştir. Uygulamalı eğitim sonrası grupların kendine güven-yetkinlik ve gözlemci performans değerlendirmesinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlemlenmiştir ve bu artış gönüllü birey üzerinde de korunmuştur. Gruplar arasında nazofaringoskopiye yönelik kendine güven-yetkinlikte, prosedür süresinde, gözlemci performans değerlendirmesinde, gönüllü algısında ve eğitim memnuniyetinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç olarak, 3D basılmış endoskopi eğitim modeli ve hazır endoskopi eğitim modeli ile verilen eğitimlerin benzer etkiye sahip olduğu ve dil ve konuşma terapisi öğrencilerinin nazofaringoskopiye dair kendine güven, yetkinlik ve performanslarını artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nasopharyngoscopic velopharyngeal assessment is a method to assess velopharyngeal function in individuals with resonance disorders. This randomised comparative experimental study aimed to assess the impact of one-day training on fourth-grade speech and language therapy undergraduate students using either a ready-made or a 3D printed endoscopy model. A total of 36 participants were divided into two groups: ready-made endoscopy (n=18) and 3D endoscopy (n=18). Participants received theoretical training on nasopharyngoscopic velopharyngeal assessment and practical training under the guidance of a clinician with a ready-made endoscopy training model or 3D printed endoscopy training model according to the participant groups. We evaluated the participants' self-confidence and competence in performing nasopharyngoscopic velopharyngeal assessments, the nasopharyngoscopy procedure duration, and an observer's assessment of performance pre-test, post-training, and on a volunteer individual. Additionally, we assessed training satisfaction and the volunteer's perception of the assessment. Both groups demonstrated significant increases in self-confidence, competence, and performance as evaluated by observer after practical training, with these improvements persisting in the volunteer individual. No significant differences were observed between the two groups in terms of confidence, competence, procedure duration, observer evaluation, volunteer perception, or training satisfaction. In conclusion, both 3D printed and ready-made endoscopy models had similar positive effects on the students' confidence, competence, and performance in nasopharyngoscopy.