Deep learning for ECG signal classification in remote healthcareapplications
EKG sinyali için derin öğrenme uzaktan sağlik hizmetlerinde siniflandirma uygulamalar
  1. Tez No: 842772
  2. Yazar: SURA ALI HASHIM AL-TEMIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tez, derin öğrenme algoritmalarını kullanarak EKG cihazlarının çalışmalarının nasıl iyileştirileceğine bakıyor. Bu projenin amacı, doktorların kalpte meydana gelen kalp bozukluklarını ve hastalıkları tespit etmelerine yardımcı olmaktır. Bir kişinin ölümüne neden olabilecek daha hızlı. Tek boyutlu evrişimli sinir ağı Bu çalışma için en iyi algoritmalardan biri olarak kabul edilen algoritma kullanılmıştır. Model Bu çalışmaya atanan MIT-BIH veri tabanına uygulanmıştır. Bu çalışma ile karşılaştırıldı Farklı bir algoritmanın kullanıldığı ve daha düşük bir doğruluk oranına ulaştığı başka bir çalışma Mevcut çalışmamızdan daha fazla. Bu çalışmada %98'lik bir doğruluğa ulaştık ki bu bir Ulaştığımız en iyi sonuçlardan. Ayrıca kayıp oranı %0,2 olmuştur. Model uygulandı Bu çalışma için en iyi dillerden biri olarak kabul edilen Python dili, Python olarak Dil, özellikle Algoritmayı derin öğrenme ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
The thesis looks at how to improve the work of ECG devices using deep learning algorithms. This project's goal is to help doctors detect heart disorders and diseases that occur in the heart faster that can cause a person's death. The one-dimensional convolutional neural network algorithm was used, which is considered one of the best algorithms for this work. The model was applied to the MIT-BIH database. assigned to this work. This work was compared with another work in which a different algorithm was used, and it reached a lower accuracy rate than our current work. In this work, we reached an accuracy of 98%, which is considered one of the best results that we reached. Also, the loss rate was 0.2%. The model was applied in the Python language, which is considered one of the best languages for this work, as the Python language is considered one of the most flexible and smooth languages, especially when the algorithm is related to deep learning.