Julolidin türevi yeni schıff baz bileşiğinin deneysel ve kuantum mekaniksel metotlarla incelenmesi
Julolidine derivative of the new schiff base compound by experimental and quantum mechanical methods examination
  1. Tez No: 842771
  2. Yazar: ŞAFAK BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM EVECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürde mevcut olmayan Julolidin türevi Schiff bazlı 9-((((8-hydroxy-1,1,6,6-tetrametil-2,3,6,7-tetrahidro-1H,5H- prido[3,2,1-ij]quinolin-9il)metilen)hidrazono) metil)-1,1,7,7-tetrametil- 2,3,6,7-tetrahidro-1H,5H-prido[3,2,1-ij]quinolin-8-ol) (HBTQ) molekülü sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşik XRD yöntemi, FT-IR ve UV-Vis spektroskopik teknikler kullanılarak incelenmiştir. Yapı çözümleme teknikleri ile molekülün geometrik parametreleri (bağ uzunluğu, açıları, vb.) belirlenmiştir. Molekül içi etkileşimler analiz edilmiştir. Teorik hesaplamalar için Gaussian 09 program paketi kullanılmıştır. Molekülün geometrik optimizasyonları ve toplam enerji hesaplamaları 6-311G(d,p) baz seti ile DFT (B3LYP), HF ve DFT (WB97X-D) metotlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yapının görselleştirilmesi ve çıktıların analizi Gauss-View yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Molekülün optimize geometrisi, enerjisi, dipol momenti, atomik yükleri, moleküler elektrostatik potansiyel haritaları, IR ve UV-vis, NMR değerleri, elektronik, termodinamik ve doğrusal olmayan optik özellikleri teorik olarak incelenmiştir. Deneysel ve kuantum mekaniksel sonuçların birbiriyle uyum içinde olduğu görülmüştür. DFT (B3LYP) metot 6- 311G(d,p) baz seti kullanılarak optimize edilen Julolidin türevi yeni Schiff baz molekülün B-DNA ile moleküler kenetlenme (docking) çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Julolidine derivative with Schiff-based 9-((((8- hydroxy-1,1,6,6-tetramethyl-2,3,6,7-tetrahydro-1H,5H-prido[3,2,1-ij] quinoline-9il)methylene) hydrazono) methyl)-1,1,7,7-tetramethyl-2,3,6,7- tetrahydro-1H,5H pyrido [3,2,1-ij]quinolin-8-ol) (HBTQ) molecule, which is not available in the literature, was synthesized. The synthesized compound was examined using the XRD method, FT-IR and UV-Vis spectroscopic techniques. Geometric parameters (bond length, angles, etc.) of the molecule were determined using structure analysis techniques. Intramolecular interactions were analyzed. Gaussian 09 package program was used for theoretical calculations. Geometric optimizations of the molecule and total energy calculations were carried out using DFT (B3LYP), HF and DFT (WB97X-D) methods with the 6-311G(d,p) basis set. In addition, visualization of the structure and analysis of the outputs were carried out with Gauss-View software. The optimized geometry, energy, dipole moment, atomic charges, molecular electrostatic potential maps, IR and UV-vis, NMR values, electronic, thermodynamic and nonlinear optical properties of the molecule were examined theoretically. It has been observed that experimental and quantum mechanical results were in agreement with each other. Molecular docking study with B-DNA of the optimized new Julolidine derivative Schiff base molecule was carried out using the DFT (B3LYP) method and 6-311G(d,p) base set.