Karpal tünel sendromunda ultrason eşliğinde sinir hidrodiseksiyon yöntemiyle yapılan %5 dekstroz enjeksiyonunun kısa dönem etkinliği: Prospektif randomize kontrollü çalışma
Short-term efficacy of 5% dextrose injection with ultrasound guided nerve hydrodissection method in carpal tunnel syndrome: Prospective randomized controlled study
  1. Tez No: 842803
  2. Yazar: ENES TÜRKYOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI DERYA SOY BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda hafif ve orta dereceli KTS hastalarında el bilek splinti tedavisi ile beraber, USG eşliğinde sinir hidrodiseksiyon yöntemi kullanılarak yapılan %5 dekstroz enjeksiyonunun kısa dönem (4 hafta) etkinliğini ve bu tedavinin el bilek splinti tedavisine ek fayda sağlayıp sağlamayacağını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize kontrollü çalışmamıza İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi polikliniklerine başvuran dahil edilme kriterlerini karşılayan hafif ve orta dereceli KTS tanısına sahip 44 hastanın 44 KTS'li el bileği çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar tabakalı ve blok randomizasyon yöntemiyle el bilek splint grubu (n=22, kontrol grubu) ve el bilek splinti + %5 dekstroz enjeksiyonu grubu (n=22, çalışma grubu) olarak rastgele 2 gruba ayrılmış; tabakalar hafif ve orta dereceli KTS değişkenine göre yapılmıştır. Tüm hastalar çalışmaya başlamadan önce (0. hafta) ve 4. hafta sonunda Vizüel Analog Skala (VAS) skoru, Boston Karpal Tünel Anketinin (BCTQ) Türkçe versiyonu, el dinamometresi ile ölçülen kavrama kuvveti (KK), ultrasonografi ile ölçülen median sinir kesit alanı (CSA) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: 4 hafta sonunda; kontrol grubu (n=20) ve çalışma grubu (n=20) olmak üzere toplam 40 hasta çalışmayı tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the short-term (4 weeks) efficacy of 5% dextrose injection using USG-guided nerve hydrodissection method in combination with wrist splint treatment in patients with mild to moderate carpal tunnel syndrome (CTS) and whether this treatment can provide additional benefit to wrist splint treatment. Materials and Methods: In our prospective randomized controlled study, 44 wrists of 44 patients with mild to moderate CTS who met the inclusion criteria and who applied to the outpatient clinics of Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital were included in the study. They were randomly divided into 2 groups as wrist splint group (n=22, control group) and wrist splint + 5% dextrose injection group (n=22, study group) by stratified and block randomization method; stratification was done according to the mild and moderate CTS variable. All patients were evaluated with Visual Analog Scale (VAS) score, Turkish version of Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ), grip strength (GS) measured by hand dynamometer, and median nerve cross-sectional area (CSA) measured by ultrasonography before the start of the study (week 0) and at the end of the 4th week. Results: At the end of 4 weeks, a total of 40 patients, including the control group (n=20) and the study group (n=20), completed the study.