Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan hastalarda önemi belirsiz atipi, foliküler lezyon ve kuşkulu sitoloji sonuçlarının klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of atypia of undetermined significance, follicular lesion, and suspicious cytology results in patients undergoing thyroid fine needle aspiration biopsy
- Tez No: 842802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Hastanemizde tiroid ince iğne aspirasyon sonucu önemi belirsiz atipi, foliküler lezyon ve kuşkulu sitoloji raporlanan ve ince iğne aspirasyon biyopsisi sonrası tiroidektomi yapılan hastaların ultrason özellikleri, yaşı, cinsiyeti, TSH, anti-TPO değerleri ve postoperatif histopatolojilerinin klinik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler:2012-2022 yılları arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları kliniklerine başvuran, tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan, Bethesda sistemine göre önemi belirsiz atipi/foliküler lezyon, kuşkulu, nondiagnostik, malign sitoloji, foliküler neoplazi raporlanan 875 hastanın dosyaları retrospektif incelenmiş, aspirasyon biyopsisi, postoperatif histopatoloji raporları, ultrason özellikleri, TSH ve anti-TPO değerleri değerlendirilmiştir. Ultrasonda nodülün sertliği, çapı, sayısı, ekojenitesi, yapısı, mikrokalsifikasyon, makrokalsifikasyon varlığı, patolojik lenfadenopati varlığı, sınır düzensizliği yönünden değerlendirilmiş ve postoperatif histopatoloji sonuçlarına göre istatistiksel anlamlılık açısından araştırılmıştır. Bulgular ve Sonuç: 875 hastanın 665'i kadın, 210'u erkektir, yaş ortalaması 52.43±13.83'tür. Postoperatif histopatoloji raporu olan 264 hastanın 158'i benign, 106'ı maligndir. Malign nodüllü 106 hastanın 81'i kadın, 25'i erkekti. Aspirasyon biyopsi sayıları; önemi belirsiz atipi/folüküler lezyon 330(%37.7), nondiagnostik sitoloji 396(%45.3), foliküler neoplazi 24 (%2.7), kuşkulu sitoloji 108 (%12.3), malign sitoloji 17(%1.9)'dir. Postoperatif malign grubun ortalama TSH değeri 1.73±1.42 mIU/mL, benign grubun ortalama TSH'ı 2.28±3.00 mIU/mL tespit edilmiştir. Postoperatif malign raporlanan 81 kadının yaş ortalaması 45.27±12.96; 25 erkek hastanın ise yaş ortalaması 54.76±12.67'dir. Anti-TPO, nodül boyutunun ≥15 mm ve
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to clinically evaluate the ultrasound features, age, gender, TSH, antiTPO values and postoperative histopathology of patients who were reported to have atypia of undetermined significance, follicular lesion and suspicious cytology as a result of thyroid FNA in our hospital. Materials and Methods: Retrospectively, the files of 875 patients who applied to Erzincan Binali Yıldırım University Faculty of Medicine Mengücek Gazi Research Hospital Internal Medicine Clinics between 2012 and 2022 and were reported to have atypia/follicular lesion of undetermined significance, suspicious, nondiagnostic, malignant cytology, and follicular neoplasia according to the Bethesda system were examined. FNA, postoperative histopathology reports, ultrasound features, TSH and anti-TPO values were evaluated. Nodules were evaluated in terms of hardness, diameter, number, echogenicity, structure, microcalcification, macrocalcification, pathological lymphadenopathy, border irregularity and were investigated for statistical significance according to postoperative histopathology results. Results and Conclusion: The patients in our study; 665 were women and 210 were men, the average age of the patients was 52.43±13.83. Postoperative histopathology reports were found in 264 patients. Of the operated patients, 158 were benign and 106 were malignant. Of the 106 malignant patients, 81 were women and 25 were men. FNA results were found to be atypia/follicular lesion of undetermined significance in 330(37.7%), nondiagnostic cytology in 396(45.3%), follicular neoplasia in 24(2.7%), suspicious cytology in 108(12.3%), and malignant cytology in 17(1.9%). The average TSH value of the postoperative malignant group was 1.73±1.42 mIU/mL and the average TSH of the postoperative benign group was determined to be 2.28±3.00 mIU/mL. The average age of 81 women diagnosed with postoperative cancer was 45.27±12.96, and the average age of 25 male patients diagnosed with postoperative cancer was 54.76±12.67. No statistically significant relationship was found between anti-TPO, nodule size between ≥15 mm and