Gaziantep merkez ilçelerdeki bazı mimari eserlerde kullanılan hadislerin değerlendirilmesi
Evaluation of hadiths inscribed in some architectural works in Gaziantep central districts
  1. Tez No: 842850
  2. Yazar: DERYA TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hadis-i şerifler Müslümanlar için Kur'an-ı Kerim'den sonra en temel kaynaktır. Müslüman toplumlar tarih boyunca Hz. Peygamber'e (s.a.v.) olan bağlılıklarından dolayı, hadislere ayrı bir önem vermiştir. Onun sünnetini ve hadislerini hayatın her alanına yansıtmayı kendileri için bir görev addetmişlerdir. Bazı hadisler toplum hayatındaki etkisini sürdürürken, bazıları da ya kitapların sayfalarında kalmış ya da gözler önünde olmasına rağmen dikkatlerden kaçmış olabilir. İşte bu sebeple hadislerin toplumsal hayatta nasıl yer aldığı, nasıl kullanıldığı, topluma ne gibi mesajlar verdiği konuları, gün yüzüne çıkarılması ve dikkatlere sunulması gereken önemli hususlardandır. Bu tezde, Gaziantep'in merkez ilçeleri olan Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerindeki camiler, mezarlıklar, taziye evleri ve dini eğitim veren lise ve ortaokul binalarında yer alan hadislerin kaynakları tespit edilip değerlendirmeleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Hadiths are the most basic source for Muslims after the Qur'an. Throughout history, Muslim societies have given a special importance to hadiths due to their devotion to the Prophet (p.b.u.h). They considered it their duty to reflect his sunnah and hadiths in all areas of life. While some hadiths continue to have an impact on social life, others may have remained on the pages of books or escaped attention even though they were in plain sight. For this reason, how the hadiths take place in social life, how they are used, what kind of messages they give to the society are important issues that need to be brought to light and to attention. In this thesis, the sources of the hadiths on the buildings of mosques, cemeteries, condolence houses, high schools and secondary schools in the central districts of Gaziantep, Şehitkamil and Şahinbey, will be determined and evaluated.