Şanlıurfa merkez ilçelerdeki mimari eserlerde kullanılan hadislerin değerlendirilmesi
Evaluation of hadiths inscribed in some architectural works in şanliurfa central districts
  1. Tez No: 684242
  2. Yazar: ZELİHA BEYZA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
İslâm medeniyet ve geleneğini inşa eden iki aslî unsur Kur'ân ve hadislerdir. Bu nedenle, mimariden âdet ve geleneklere varıncaya kadar akla gelebilecek her şey bu iki aslî unsur göz önünde bulundurularak anlaşılmalıdır. İslam toplumları tarih boyunca Hz. Peygamber'e (s.a.v.) olan bağlılıklarından dolayı, hadislere ayrı bir önem vermişlerdir. Onun sünnetini ve hadislerini hayatın her alanına yansıtmayı kendileri için bir görev addetmişlerdir. Bazı hadisler toplum hayatındaki etkisini sürdürürken, bazıları da ya kitapların sayfalarında kalmış ya da gözler önünde olmasına rağmen dikkatlerden kaçmış olabilir. İşte bu sebeple hadislerin toplumsal hayatta nasıl yer aldığı, nasıl kullanıldığı, topluma ne gibi mesajlar verdiği konuları, gün yüzüne çıkarılması ve dikkatlere sunulması gereken önemli hususlardandır. Bu tezde, Şanlıurfa'nın merkez ilçeleri olan Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü ilçelerindeki camiler, mezarlıklar, medrese ve dini eğitim veren lise ve ortaokularında yer alan hadislerin kaynakları ve değerlendirmeleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Qur'an and hadiths are two fundamental sources that base Islamic civilization and Islamic future. For that reason, all Islamic related issues, from architecture to culture should be interpreted with referance to them. Throughout the history, İslamic societies have given particular importance to the hadiths because of their devotion to the prophet. They considered reflecting his tradition and hadiths in all areas of life as a duty. While some hadiths survive in social life, others have remained either on the pages of books or may have escaped attention even though they are in frond of the eyes. For this reason, the as the hadiths how is takes place in social lives, how they are used, what messages they give to society etc. İs one of the important issues that have be unveiled and brought to the attention. In this thesis, the hadiths which are inscribed in mosques, cemeteries, madrasah and religious educator high schools and secondary schools of Şanlıurfa central districts Eyyübiye, Haliliye and Karaköprü will be examined with regards to sources and their evoluations of hadiths.