Endüstriyel buhar kazanlarının su ve buhar tarafında karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 84290
  2. Yazar: ÖNER CANMERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİ SÜLEYMAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ENDÜSTRİYEL BUHAR KAZANLARININ SU VE BUHAR TARAFINDA KARŞILAŞILAN PROBLEMLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Öner CANMERT Anahtar Sözcükler : Kazan, Buhar, Besleme Suyu Islahı, Koruma Yöntemleri Özet : Bu çalışmada, orijini çok eskilere dayanan buhar çevrimlerinin; günümüz teknolojisinde basınç ve sıcaklığının artmasıyla, bazı problemleri birlikte getirdiği görülmüştür. Bu problemler incelendiğinde; korozyon adı altında boru çatlamaları, kırılmalar, delinmeler ve çukurcuklar şeklinde deformasyonlar görülmüştür. Kazan metalini korumak için, besleme suyu kimyası başta olmak üzere, korozyon önleyici işletmeciliğe ait konular ortaya çıkmıştır. Kazanın devrede olduğu ve kullanım dışı olduğu haller için koruma yöntemleri incelenmiştir. Uzman personel eşliğinde yapılan bilinçli işletmeciliğin, kazan metalini koruyarak ömrünü arttırması yanında işletim sırasında da büyük tasarruflar sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE PROBLEMS IN WATER AND STEAMSIDES OF INDUSTRIAL BOILERS AND SOLUTION SUGGESTIONS Öner CANMERT Keywords : Boiler, Steam, Feedwater Treatment, Lay-up Procedures Abstract : In this study, it's been determined that in high temperatures and pressures, the industrially advencing boilers are subject to some problems. When these problems are examined; corrosion of tube cracking, rupturing, gouging and pitting are reported. That's why it's needed to care for feed water chemistry primarily and some other management subjects. Corrosion protection for in-line boilers and lay-up prosedures for off-line boilers are both examined. It's been determined that professional manning and boiler operating prolong the life of boiler metal and big energy returns are available when operating.