Filter design for a dispersive soil stabilized by various additives
Çeşitli katkılarla stabilize edilmiş dispersif zemin için filtre tasarımı
  1. Tez No: 842927
  2. Yazar: İLKER KIYMIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez bir dolgu zeminin dispersifliğini tanımlamak için bir dizi deneysel çalışmaları ve filtre olarak kullanılabilmesi için dispersifliği önlemek üzere iyileştirilmesini sunar. Deneysel çalışmalarda zemin olarak orta derecede dispersifliğe sahip düşük plastik kil (CL) kullanılmış, çevre dostu bir biyopolimer olan ksantan sakızı (XG) ve bentonit temel zeminine kuru ağırlıkça % 0,5, % 1, % 2, % 3 oranlarla ayrı ayrı eklenmiştir. Bu numuneler 0, 7, 14, 28 gün sonunda iğne deliği, kırıntı ve çift hidrometre deneylerinde test edilmiştir. Ayrıca, farklı dane şeklinin filtre tasarımına etkisini anlamak için geçirimlilik testlerinde narlı kumu (NS) ve kırma kum taşı (CSS) da kullanılmıştır. Geçirimlilik değerlerini düşürmek için NS ve CSS numunelerine kuru ağırlıkça %0, %1, %3 içeriklerinde XG ve lastik atığı tozu (TWP) ayrı ayrı ilave edilmiştir. Numuneler 0, 7, 28, 56 gün kürlenmelerinin sonunda sabit seviyeli geçirimlilik testi kullanılarak test edilmiştir. Sonuç olarak, orta derecede dispersifliğe sahip CL tipi zemin toprağı, XG kullanılarak stabilize edilmiştir. Ayrıca XG ve TWP katkılarının kullanılan kum numunelerinin hidrolik iletkenlik değerlerini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. XG'nin her iki test serisinin sonuçları üzerinde güçlü bir şekilde etkili olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This thesis presents a series of empirical studies to define dispersibility of a base soil and its stabilization to prevent dispersibility to be able to be used as a filter. A low plastic clay (CL) with intermediate dispersibility was used as a base soil during the experimental studies. An environmentally-friendly biopolymer xanthan gum (XG) and bentonite were separately added to the base soil with the ratios of 0.5, 1, 2, 3 % by dry weight. These specimens were tested at the end of 0, 7, 14, 28 days in the pinhole, crumb and double hydrometer tests. Furthermore, narli sand (NS) and crushed sand stone (CSS) were also used in the permeability tests in order to understand the effect of different particle shape on the filter design. XG and tire waste powder (TWP) at the contents of 0%, 1%, 3% by dry weight were separately added to the NS and CSS samples in order to decrease the permeability values. The specimens were tested at the end of 0, 7, 28, 56 day curing time using the constant head permeability test. Eventually, CL type base soil with intermediate dispersibility was stabilized by using the XG. It was also found that XG and TWP additives decreased the permeability values of the sand samples substantially. XG was found to be strongly effective on the results of both testing series