Koronen ve türevlerinin OLED davranışlarının belirlenmesi
Determination of OLED behaviours of coronene and its derivatives
  1. Tez No: 842928
  2. Yazar: CİHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Koronen ve türevlerinin organik ışık yayan diyot (OLED) davranışları, yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) yöntemi yardımıyla teorik olarak tahmin edilmiştir. Bu amaç için koronenin elektron/hole (delik) reorganizasyon enerjileri, adyabatik/vertikal iyonlaşma enerjileri, adyabatik/vertikal elektron ilgisi enerjileri ve termal aktif gecikmeli floresans (TADF) parametreleri çeşitli kuantum kimya araçları kullanılarak hesaplanmıştır. TADF parametreleri dışındaki hesaplamalar Gaussian 16 programında, B3LYP/6-31G(d) seviyesinde yapılmıştır. TADF parametresi hesaplamaları ise Amsterdam Modeling Suite programı ile B3LYP/TZP seviyesinde yapılmıştır. Korononenin OLED parametreleri hesaplandıktan sonra, koronenin çeşitli yerlerine, sırasıyla, 6 ve 12 adet elektron çekici/salıcı gruplar bağlandıktan sonra oluşturulan koronen türevlerinin de söz konusu OLED tanımlayıcıları belirlenmiş ve bağlı grupların koronenin OLED performansı üzerine etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The organic light emitting diode (OLED) behaviors of coronene and its derivatives has been predicted theoretically with the help of density function theory (DFT) method. For that reason, electron/hole reorganization energies, adiabatic/vertical ionization energies, adiabatic/vertical electron affinity energies and thermally activated delayed fluorescence (TADF) parameters of the coronene were calculated using various quantum chemistry tools. All calculations except for TADF parameter computations were performed at B3LYP/6-31G(d) level in Gaussian 16 program. TADF parameter calculations were carried out at the B3LYP/TZP level with the Amsterdam Modeling Suite program. Then the OLED descriptors of the coronene derivatives formed by 6 and 12 electron withdrawing/donating groups attached to various parts of the coronene were determined and the substituent effect on the OLED performance of the coronene were discussed.