Orucun antropometrik parametrelere, kronik hastalıklara ve geriatrik ölçeklere etkisi
Effects of fasting on anthropometric parameters, chronic diseases and geriatric scales
  1. Tez No: 842966
  2. Yazar: OKAY KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ATMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Oruç gün doğumundan batımına kadar oral alımın olmaması durumudur. Oruç, her yıl 29-30 gün süren dini bir olaydır. Fakat 1 ay boyunca tutulan orucun insan vücuduna olan etkileri net olarak bilinmemektedir. Küresel düzeyde bu amaçla yapılan çalışmalarda birbirinde farklı sonuçlar mevcuttur. Geriatrik popülasyona etkisini araştıran çalışma sayısı ise sınırlıdır. Ülkemizde ise konu ile alakalı kısıtlı sayıda çalışma vardır. Biz de bu nedenle hastanemize başvuran hastaların oruç öncesi ve sonrası antropometrik ölçümlerini, laboratuvar tetkiklerini ve 65 yaş üstü hastaların geriatrik testlerini karşılaştırarak meydana gelen değişiklikleri tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Geriatri Bilim Dalı polikliniklerine başvuran hastalar içerisinden oruç tutacak olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların oruç öncesi ve sonrası bakılan laboratuvar tetkikleri, antropometrik ölçümleri ve 65 yaş üzeri hastalarda geriatrik test ölçümleri SPSS23.0 paketi kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 133 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan popülasyonun 77 (%57,9)'si 65 yaş altında, 56 (%42,1)'sı 65 yaş ve üstünde olduğu görüldü. Çalışma sonunda istatistiki olarak anlamlı, bel çevresinde azalma(p=0,015), vücut kas kütlesinde azalma (p=0,005), su yüzdesinde azalma (p=0.15) saptanırken, yağ yüzdesinde artış (p=0,005) saptandı. Laboratuvar ölçümlerinde istatistiki olarak anlamlı, kreatininde artış (p=0,000), albüminde azalma (
Özet (Çeviri)
Aim: Fasting is the absence of oral intake from sunrise to sunset. Fasting is a religious event that lasts 29-30 days each year. However, the effects of fasting for 1 month on the human body are not clearly known. There are different results in studies conducted globally for this purpose. The number of studies investigating the effect on the geriatric population is limited. In our country, there are a limited number of studies on the subject. Therefore, we aimed to determine the changes that occurred by comparing anthropometric measurements, laboratory tests and geriatric tests of patients over 65 years of age before and after fasting. Materials and Methods: Patients who were admitted to the outpatient clinics of Ankara University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Division of Geriatrics were included in the study. Laboratory tests, anthropometric measurements and geriatric test measurements of patients over 65 years of age were analyzed using SPSS23.0 package before and after fasting. Results: The study included 133 patients. Of the study population, 77 (57.9%) were younger than 65 years and 56 (42.1%) were 65 years and older. At the end of the study, a statistically significant decrease in waist circumference (p=0.015), decrease in body muscle mass (p=0.005), decrease in water percentage (p=0.15) and increase in fat percentage (p=0.005) were found. In laboratory measurements, a statistically significant increase in creatinine (p=0.000), decrease in albumin (