Gosnell Basınç Ülseri Risk Değerlendirme Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması, geçerlilik-güvenirlik çalışması
Adaptation of the Gosnell Pressure Ulcer Risk Assessment Scale into Turkish, validity and reliability study
  1. Tez No: 842984
  2. Yazar: MURAT ZENCİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KORKUT KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; Gosnell basınç ülseri risk değerlendirme ölçeğini Türkçeye uyarlamak, geçerlik ve güvenirliğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, T.C. Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Servisi'nde, Ekim 2022-Kasım 2023 tarihleri arasında tedavi gören 150 hasta ile yapılmıştır. Çalışmamız metadolojik tipte olup, ölçeğin Türkçeye uyarlanması iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada dil geçerliliği, diğer aşamada geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Ölçeğin geçerlik çalışması, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalında çalışan beş uzmanın görüşüne başvurularak Lawshe tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Güvernirlik çalışması ise Kappa katsayısı, Cramer's V katsayısı ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak bağımsız gözlemciler arası uyum ve ilişki ölçülerek gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza, 150 katılımcı dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 74,74'tü, katılımcıların %58'i kadın, %42'si erkekti. Hastaların %64'ünde kardiyovasküler hastalık, %43,3'ünde Diyabetes Mellitus, %22,7'sinde malignite, %20'sinde solunum sistemi hastalıkları, %9,3'ünde renal hastalık, %5,3'ünde karaciğer hastalığı mevcuttu. Geçerlilik açısından; Kapsam geçerlilik oranı her madde için 1 hesaplandı. Güvenirlik açısından; Mental durum maddesi için Kappa katsayısı 0,903, Cramer'in 𝜐 ilişki katsayısı 0,896; Kontinans, Hareketlilik, Aktivite maddeleri için Kappa katsayısı 1, Cramer'in 𝜐 ilişki katsayısı 1; Beslenme maddesi Kappa 0,840, Cramer'in 𝜐 ilişki katsayısı 0,862 hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to adapt the Gosnell Pressure Ulcer Risk Assessment Scale into Turkish and determine its validity and reliability. Material and Method: Our study was conducted with 150 patients receiving treatment at the Palliative Care Service of Evliya Çelebi Training and Research Hospital in Kütahya, Turkey, between October 2022 and November 2023. The study is of a methodological type, and the adaptation of the scale into Turkish was carried out in two stages. In the first stage, content validity was established, and in the second stage, validity and reliability studies were conducted. The validity study of the scale was performed using the Lawshe technique by consulting the opinions of five experts working in the Department of Family Medicine at Kütahya Health Sciences University. The reliability study was conducted by measuring the agreement and relationship between independent observers using the Kappa coefficient, Cramer's V coefficient, and Spearman correlation analysis. Results: A total of 150 participants were included in our study. The average age was 74.74 years, with 58% of participants being female and 42% male. Sixty-four percent of patients had cardiovascular disease, 43.3% had Diabetes Mellitus, 22.7% had malignancy, 20% had respiratory system diseases, 9.3% had renal disease, and 5.3% had liver disease. In terms of validity, the content validity ratio was calculated as 1 for each item. Regarding reliability, the Kappa coefficient for the Mental Status item was 0.903, Cramer's 𝜐 relationship coefficient was 0.896; for Continence, Mobility, and Activity items, the Kappa coefficient was 1, Cramer's 𝜐 relationship coefficient was 1; for the Nutrition item, Kappa was 0.840, and Cramer's 𝜐 relationship coefficient was 0.862.