Sürdürülebilirlik, enerji ve çevre ilkeleri kapsamında pavilyon tasarımı; Şanlıurfa Harran Üniversitesi, GAP Yenev örneği
Pavilions design within the scope of sustainability, energy and environmental principles; Şanlıurfa Harran University, the case of GAP Yenev
  1. Tez No: 842985
  2. Yazar: MEHMET FATİH ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Kaynakları
  12. Bilim Dalı: Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küresel ölçekte yaşanan enerji sorunları ve bunun sonucunda ortaya çıkan enerji krizleri, insanoğlunu bu konuda gelecek için etkin çözümler aramaya zorlamıştır. Bu sorunların başlıca nedenlerinden olan nüfus artışı sonucunda doğal kaynakların hızla tükenmesi ve artan çevre sorunları büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu sorunlarla başa çıkabilmek ve sürdürülebilir bir çözüm bulabilmek için birçok disiplinin kendi dallarında çözüm odaklı çalışmaları sürdürdüğü bilinmektedir. Bu disiplinlerin ana dallarından biri olan mimarlık, çözüm odaklı bir anlayışa dayalı olarak, enerji alanında sürdürülebilirlik ilkesi ve enerji tasarrufu temelinde yaklaşım gösteren mesleklerin başında gelmekte ve enerji kaynaklarının etkin kullanımı konusunda önemli rol oynamaktadır. Dünyada en çok enerji tüketen birimlerin mimari yapılar olduğu bilinmektedir. Bu durum dikkate alınarak mimarlar tarafından enerji verimliliği olan binaların tasarımında, birçok disiplin ile ortak çalışma yapılmaktadır. Multidisipliner yaklaşımların giderek önem kazandığı günümüz dünyasında, mimarlık ve enerji arasındaki sinerjik yaklaşımlar, güncel sorunların çözümü için umut vaat etmektedir. Tüm bu bilgiler göz önünde bulundurularak bu çalışmada mimari yapılar içerisinde pavilyonların sürdürülebilirliği, yenilenebilir enerji kaynakları ile uyumu, çevresel bağlantıları, sosyal, kültürel ve ekolojik yaşamdaki işlevselliği ile estetik nitelikleri bakımından ele alınması düşünülmüştür. Pavilyon yapısı ihtiyaca göre geçici veya kalıcı olarak inşa edilebildiği gibi, kullanım amaçları da bulundukları döneme ve ihtiyaca göre değişebilmektedir. Bu yapıların başlıca özelliklerinden biri de, tasarlandıkları kentlerde veya mekânlarda birer obje olmalarıdır. Estetik yapısı ile dikkat çeken pavilyonlar, araştırma nesnesi olarak seçilmiştir. Bu nedenle çalışmada; pavilyonların ülkemizde ve dünyadaki yerinin önemine vurgu yapılarak ve araştırmalara yer verilerek, enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy problems on a global scale and the resulting energy crises have forced mankind to seek effective solutions for the future. As a result of population growth, which is one of the main causes of these problems, the rapid depletion of naturel resources and increasing environmental problems pose a great threat. It is known that many disciplines continue solution-oriented studies in their own branches in order to cope with these problems and find a sustainable solution. Architecture, which is one of the main branches of these disciplines, is based on a solution-oriented understanding and the principle of sustainability in the field of energy and is one of the professions that approach on the basis of energy saving and plays an important role in the effective use of energy resources. It is known that the units that most energy in the world are architectural structures. Considering this situation, architects work in partnership with many disciplines in the design of energy efficient buildings. In today's wolrd where multidisciplinary approaches are becoming increasingly important, synergistic approaches between architecture and energy, is promising for the solution of current problems. Considering all this information, in this study, in architectural structures sustainability of pavilions, compatibility with renewable energy sources, environmental connections, is considered to be in terms of its functionality in social and ecological life and aesthetic qualities. The pavilion structure can be built temporarily or permanently according to the needs, and also the purposes of use may vary according to the period and needs they are in. One of the main features of these structures is that they are object in the cities or places where they are designed. Pavilions, which draw attention with their aesthetic structure, were chosen as the object of research. For this reason in the study; emphasizing the importance of the place of pavilions in our country and in the world furthermore suggestions were made to increase energy efficiency by including researches.