COVID-19 pandemisi döneminde iskemik serebrovasküler olayların radyolojik analizi: Vaka kontrol çalışması
Radiological analysis of ischemic cerebrovascular events during the COVID-19 pandemic: A case control study
  1. Tez No: 843014
  2. Yazar: HASAN BASRİ GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL YURTTUTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Koronavirüs hastalığı (COVID-19), ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde tespit edilen ve 11 Mart'ta pandemi ilan edilen şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) enfeksiyonunun klinik bir tezahürüdür. COVID-19' un nörolojik belirtileri çoğu akut iskemik infarktüslü hastalarda da görülebilen, mental durum değişikliği, dizartri, afazi ve yaygın kortikospinal yolak belirtilerini içerir. Tanı ve tedavi sürecinde zamana karşı bir yarış gerektiren iskemik inme vakalarının COVID-19 hastalığı ile birlikteliğinde süreç daha da karmaşık hale gelebilmektedir. Biz de hastaların tanı ve tedavi yönetimine katkıda bulunmak için 3. basamak referans hastanesi radyoloji kliniğinde yaptığımız bu çalışmada COVID-19 ve iskemik inme subtipleri arasındaki olası farklılığın radyolojik analizini yapmayı planladık. İskemik inme tanısı alan hastaların COVID-19 pozitif/negatif olma durumlarına göre iskemik inme alt tipleri büyük damar oklüzyonu/küçük damar oklüzyonu (BDO/KDO) arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde acil servis ve kliniklere 24.03.2020 ve 01.11.2021 tarihleri arasında serebrovasküler olay (SVO) şüphesi ile başvuran ve radyolojik ve klinik olarak tanısı kesinleşen hasta grubunda retrospektif vaka kontrol çalışması yürütüldü. Çalışmaya başlamadan önce sağlık bakanlığından gerekli izin (COVID-19 Bilimsel Araştırma Değerlendirme Komisyonu izin belgesi) ve yerel etik kuruldan onay yazılı olarak alındı. Akut inme şüphesi olan hastalar için standart bir inme protokolü uygulandı. İlk önce difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG), kontrastsız beyin bilgisayar tomografi (BT) ve akabinde gereklilik halinde karotis ve beyin BT/ (manyetik rezonans)MR anjiyografi gibi vasküler görüntülemenin de eklendiği nörogörüntüleme yöntemleri elde olundu. Lüzum halinde renkli doppler ultrasonografi (RDUS) ve konvansiyonel Beyin MRG'si genellikle aynı gün veya ertesi gün yapıldı. Her hastanın nörogörüntülemeleri ile inme varlığı, inmenin alt tipi (BDO veya KDO) ve inme lokasyonu, geriye dönük olarak bir kıdemli radyoloji asistanı (BG) ve bir kıdemli (>10 yıl) nöroradyoloji uzmanı (NY) tarafından birlikte değerlendirilip konsensus ile kaydedildi. Nörogörüntülemeden önce hastalar eksitus olmuşsa veya hastane bilgi sisteminde yeterli klinik verisi yoksa bu hastalar çalışma dışında bırakıldı. Ayrıca DAG pozitif olup vasküler görüntülemesi olmayan hastalar, 18 yaş altı hastalar, beyinde kitlesi, apsesi, kanaması olanlar, mevcut nörogörüntülemeleri artefakt nedeniyle değerlendirilemeyen hastalar da çalışma dışı bırakıldı. Hasta bilgilerine hastane bilgi sisteminden ulaşıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların; demografik bilgileri (yaş, cinsiyet), hipertansiyon (HT), koroner arter hastalığı (KAH) ve diabetes mellitus (DM), Ulusal sağlık enstitüleri inme ölçeği skoru (NIHSS), CRP, sedimentasyon hızı, D-dimer düzeyleri kaydedildi. Sistemde kayıtlı PCR testi pozitif hastalar COVID-19 pozitif olarak kabul edildi. Bunun dışında ayrıca RT-PCR testi pozitif olmayan hastalardan toraks BT görüntülemesinde tipik tutulumları olan ve nefes darlığı, öksürük gibi semptomlara sahip hastalar da COVID-19 pozitif olarak kabul edildi. Hastalardaki internal carotid arterler, orta serebral arter (MCA ) M1 ve M2a, M3a segmentleri, anterior serbebral arter (ASA) A1 ve A2 segmentleri, posterior serebral arter (PSA) P1 ve P2a segmentleri, baziller arter, anterior/posterior inferior serebral arterler (AISA, PISA), vertebral arterlerin tutulumu geniş damar tutulumu olarak kabul edildi (Rennert ve ark. nın çalışmasına göre). Radyolojik değerlendirmeye göre yukarıdaki sınıflama dışında kalan hastalar küçük damar tutulumu olarak kabul edildi. Verilerin istatistiki değerlendirilmesinde SPSS 22 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19, initially identified in December 2019 in Wuhan, China, and declared a pandemic on March 11, is a clinical manifestation of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) infection. Neurological symptoms of COVID19 include mental status changes, dysarthria, aphasia, and widespread corticospinal tract signs, often observed in patients with acute ischemic infarcts. In the diagnosis and treatment process, the association of COVID-19 with ischemic stroke cases, which already require a race against time, can further complicate the process. In our study conducted at the 3rd BACA reference hospital's radiology clinic, we aimed to perform a radiological analysis of potential differences between COVID-19 and ischemic stroke subtypes. We specifically investigated the relationship between ischemic stroke subtypes, classified as large vessel occlusion (LVO) and small vessel occlusion (SVO), based on the COVID-19 status of patients. Material and Methods: A retrospective case-control study was conducted on patients presenting with suspected cerebrovascular events (SVO) to the emergency services and clinics of KahramanmaraĢ Sütçü Ġmam University Training and Research Hospital between March 24, 2020, and November 1, 2021, whose diagnosis was confirmed both radiologically and clinically. Prior to commencing the study, necessary permissions were obtained from the Ministry of Health (COVID-19 Scientific Research Evaluation Commission permit) and local ethics committee. A standard stroke protocol was applied to patients with suspected acute stroke. Initial imaging included diffusion-weighted imaging (DWI), non-contrast-enhanced brain computed tomography (CT), and, if necessary, neuroimaging techniques such as carotid and brain CT/magnetic resonance (MR) angiography were added. Color Doppler ultrasonography (CDUS) and conventional Brain MRIs were generally performed on the same or the following day if required. Neuroimaging findings, including the presence of stroke, subtype (LVO or SVO), and location, were retrospectively evaluated and recorded by a senior radiology assistant (BG) and a senior (>10 years) neuroradiology specialist (NY) in consensus. Patients with incomplete clinical data or those who had expired before neuroimaging were excluded. Additionally, patients with positive DWI but without vascular imaging, those under 18 years old, those with brain masses, abscesses, or hemorrhages, and those whose neuroimaging evaluations were hindered by artifacts were also excluded from the study. Patient information was retrieved from the hospital information system. Demographic information (age, gender), comorbidities (hypertension, coronary artery disease, diabetes mellitus), National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) score, Creactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate, and D-dimer levels were recorded for the included patients. Patients with a positive PCR test in the system were considered COVID-19 positive. Additionally, patients with a negative RT-PCR test but typical findings on chest CT imaging and symptoms such as shortness of breath or cough were also considered COVID-19 positive. In terms of vascular involvement, the involvement of internal carotid arteries, middle cerebral artery (MCA) M1 and M2a, M3a segments, anterior cerebral artery (ACA) A1 and A2 segments, posterior cerebral artery (PCA) P1 and P2a segments, basilar artery, anterior/posterior inferior cerebral arteries (AICA, PICA), and vertebral arteries were considered large vessel involvement according to the study by Rennert et al. Patients not falling into the above classification based on radiological assessment were considered to have small vessel involvement.