Zika virüs modelinin caputo anlamında Atangana-Baleanu kesirli türev operatörü ile analizi
Analysis of the zika virus model using the caputo meaning of the Atangana-Baleanu fractional derivative operator
- Tez No: 843016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALİ DOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Zika virüs matematiksel modeli Caputo anlamında Atangana-Baleanu kesirli türev operatörü uygulanarak genişletilmiştir. Daha sonra Caputo anlamında Atangana-Baleanu kesirli türev operatörü uygulanan bu modelin varlık-teklik çözümü yapılmıştır. Varlık çözümü Lipschitz koşulu ile gerçekleştirildikten sonra teklik çözümlerinin hangi durumlarda sağlandığı Picard'ın teklik teoremi yardımıyla incelenmiştir. Modelin kararlılık analizi Hyers-Ulam kararlılık teoremi ile yapılmıştır. Teorik çözümler tamamladıktan sonra Atangana ve Owolabi tarafından Caputo ve Atangana-Baleanu kesirli türev operatörleri için üretilmiş olan Adams-Bashforth şeması yöntemi ile sayısal çözümler yapılmış ve bu çözümler nümerik simülasyonlarla gösterilip karşılaştırılarak sonuçlar yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Zika virus mathematical model has been extended by conducting Atangana -Baleanu fractional derivative with Caputo meaning. Subsequently, the model with the Caputo meaning of the Atangana-Baleanu fractional derivative operator has been subjected to existence-uniqueness solution analysis. After performing the existence solution analysis under the Lipschitz condition, the conditions under which uniqueness solutions are satisfied have been investigated using Picard's uniqueness theorem. The stability analysis of the model has been conducted using the Hyers-Ulam stability theorem. After completing the theoretical solutions, numerical solutions have been obtained using the Adams-Bashforth scheme method developed by Atangana and Owolabi for the Caputo and Atangana-Baleanu operators. These numerical solutions have been demonstrated and compared with numerical simulations, and the results have been presented.