Kıyı sürdürülebilirliği açısından İzmir körfezinin oşinografik özelliklerinin sayısal modellenmesi
Numerical modeling of oceanographic characteristics of İzmir bay in terms of coastal sustainability
  1. Tez No: 843024
  2. Yazar: DOĞUŞ ONUR BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İzmir Körfezinin gelgit, atmosfer basıncı ve rüzgar etkileri altındaki deniz seviyesi ve hız değerlerinin değişimlerini zamana bağlı ve alansal olarak belirleyebilmek amacıyla açık kaynak kodlu Advanced Circulation Model (ADCIRC) modeli yardımıyla modelleme çalışması yapılmıştır. ADCIRC modelinin kaynak kodunun derlenerek yerel bir bilgisayara yüklenmesi, modelin çalışması için gerekli girdi dosyalarının hazırlanması, düzensiz hesap ızgarasının oluşturulması, açık sınır koşullarını temsil eden gelgit katsayıların belirlenmesi ve batimetri verilerinin elde edilmesi yine açık kaynak kodlu araçlar ve modeller ile yapılmıştır. Atmosfer basıncı ve rüzgar hızı verileri, hazırlanan Python kodu yardımıyla ERA5 veri tabanından elde edilmiştir. Elde edilen atmosferik veriler, Menteş, Pasaport ve Güzelbahçe istasyonlarında gözlenmiş veriler ile karşılaştırılmıştır. Modeli çalıştırmak için bulut tabanlı ve açık erişimli DesignSafe CI ortamı da kullanılmıştır. Farklı zaman aralıklarında ve periyotlarda simülasyonlar yapılarak elde edilen sonuçların görselleştirilmesi için açık kaynak kodlu görselleştirme araçları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A modeling study was conducted using the open-source Advanced Circulation Model (ADCIRC) to assess variations in sea level and velocity within Izmir Bay. These variations were analyzed in response to factors such as tides, atmospheric pressure, and wind, both temporally and spatially. The process involved compiling the source code of the ADCIRC model and deploying it on a local computer. The necessary input files were prepared, an unstructured model grid was established, tide coefficients for open boundary conditions were determined, and bathymetry data were collected—all accomplished using open-source tools and models. Atmospheric pressure and wind speed data were obtained from the ERA5 database with the assistance of a Python script. Subsequently, the obtained atmospheric data were compared with observations from Menteş, Pasaport, and Güzelbahçe stations. To run the model, the cloud-based, open-access DesignSafe CI environment was utilized. Finally, the simulation results obtained at various time intervals and periods were presented using open-source visualization tools.