Türkiye'de hastanelerde tesis yönetiminin uluslararası standartlar yönünden değerlendirilmesi: Ankara Şehir Hastanesi örneği
Evaluation of facility management in hospitals in turkey with terms of international standards: The case of Ankara City Hospital
- Tez No: 843025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM TANRIVERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Günden güne artan insan nüfusu, insanların yaşam süresinin uzaması ve yaşlı nüfus oranının artışı, ortaya çıkan yeni ve salgın hastalıklar sonucunda daha fazla insanın sağlık tesislerinde tedavi edilme zorunluluğunu doğurmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelebilmenin en temel yolu ise sağlık tesislerindeki hizmet süreçlerinin iyileştirilmesi ile yönetim kalite düzeyinin yükselmesi sonucunda sağlık tesislerindeki hizmet performans düzeyin artmasıdır. Sağlık tesislerinde verilen hizmetlerin başarılı bir şekilde yürütülebilmesindeki temel bileşenlerden birisi sağlık tesis yönetimidir. Bu çerçevede sağlık tesis yönetimlerinin iyileştirilmesi hedefinde yaşanan en temel sorun tüm sağlık tesis yönetimi organizasyonlarına uygulanabilecek tek d-oğru yöntem veya kılavuzun olmamasıdır. Sağlık tesis yönetimini alanında bütüncül bir değerlendirme yapan, sağlık tesis yönetimine genel olarak odaklanan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada tesis yönetimi anlayışının kavramsal çerçevesi hem genel hem de tesis yönetimi kavramının alt başlıklarıyla, sağlık hizmetleri sistemleri, sağlık tesisleri ve sağlık tesis yönetimi ilişkisi, birleşik hastane yönetimi, sağlık tesislerinde entegre hizmet süreçleri, sağlık tesislerinde risk yönetimi, uluslararası standartlar ve Amerika'da sağlık tesis hizmetleri konuları incelenmiştir. Çalışmanın saha çalışmasının gerçekleştirildiği Ankara Bilkent Şehir Hastanesi özelinde sağlık tesis yönetimi anlayışı saha çalışmasının sonuç bulguları ışığında tesis yönetimi anlayışı değerlendirilmiş ve çeşitli öneriler yapılmıştır. Sağlık tesis yönetimi alanında yapılmış mevcut çalışmalardan farklı olan bu çalışma ile büyük ve entegre bir sağlık tesisinde hizmet veren tesis yönetimini bütüncül bir çerçevede ele alarak hem tesis yönetimi anlayışını hem de verilen hizmetlerin mevcut durumunu inceleyen bütüncül bir araştırmaya gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing human population day by day, extending people's life expectancy and increasing the proportion of the elderly population necessitate the treatment of more people in healthcare facilities (HF) as a result of emerging new and epidemic diseases. The most basic way to overcome these problems is to increase the service performance level in HF as a result of improving the service processes in HF and increasing the management quality level. One of the basic components in the successful execution of the services provided in HF is healthcare facility management (HFM). In this context, the most basic problem experienced in the goal of improving HFM is the lack of a single correct method or guide that can be applied to all HFM organizations. There is no study that makes a holistic evaluation in the field of HFM and focuses on HFM in general. In this study, the conceptual framework of the facility management (FM) concept, both general and the sub-headings of the concept of FM, healthcare systems, HF and HFM, combined hospital management, integrated service processes in HF, risk management in HF, international standards and the United States. HF services issues were examined. In Ankara Bilkent City Hospital, where the fieldwork of the study was carried out, the understanding of HFM was evaluated in the light of the results of the field study and various suggestions were made. With this study, which is different from the existing studies in the field of HFM, holistic research has been carried out that examines both the FM approach and the current status of the services provided by considering the FM serving in a large and integrated HF in a holistic framework.