Kolorektal karsinomda immunohistokimyasal TIPE2 ve TAK1 protein ekspresyonunun araştırılması
Investigation of immunohistochemical TIPE2 and TAK1 protein expression in colorectal carcinoma
  1. Tez No: 843078
  2. Yazar: ÖZGE DUYMAZ GÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KILINÇ GÜNAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA HURŞİTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünyada kolorektal kanserin (KRK) görülme sıklığı üçüncü sırada olup, mortalitesi ikinci sıradadır. Kanser Genom Atlas (TCGA) projesi tarafından, tümör nekroz faktörü α-indüklenmiş protein 8 (TNFAIP8) de dahil olmak üzere, kolorektal karsinomlar için bir dizi potansiyel moleküler hedef veya belirteç tanımlanmıştır. TIPE2 tümör oluşumu ve gelişiminin çoklu sinyal yollarında yer aldığı ve kanser hücresinin hayatta kalması, çoğalması, göçü ve invazyonu gibi farklı süreçlerde önemli bir rol oynadığı bulunmuştur. TAK1, çeşitli tümörlerin gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir rol oynayan mitojen aktive protein-3 kinaz (MAP3K) ailesinin bir üyesi olup tümör gelişimi, ilerlemesi ve invazyonu ile yakından ilişkilidir. TIPE2'nin, immun sinyallerinin regülatörü olan TAK1 ile etkileşime girdiği ve TAK1-TAB1-TAB2 kompleksinin oluşumunu engellediği bulunmuştur. Bizim çalışmamızda da Tümör TAK1'in pozitif ekspresyonun negatif ekspresyona göre, mortalite, metastaz, evre ve daha düşük sağkalımla ilişkisi olduğu izlenmiştir. Tümör TIPE2'nin pozitif ekspresyonun negatif ekspresyona göre daha düşük mortalite, metastaz ve daha yüksek sağkalım ile ilişkisi olduğu görülmüştür. TIPE2 ve TAK1'in, kolorektal kanserin ve başka kanserlerin gelişmesinde, ilerlemesinde önemli bir role sahiptir ve dolayısıyla bunun spesifik olarak hedeflenmesi, daha yeni terapötik müdahaleler açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir. TIPE2 ve TAK1'in kolorektal kansere yönelik tanısal ve prognostik önemini tam olarak belirlemek, daha iyi anlamak için bu bulguların in vivo ve klinik ortamlarda doğrulanmış daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) has the third highest incidence and second highest mortality rate in the world. The Cancer Genome Atlas (TCGA) project has identified a number of potential molecular targets or markers for colorectal carcinomas, including tumor necrosis factor α-induced protein 8 (TNFAIP8). TIPE2 has been found to be involved in multiple signaling pathways of tumor formation and development and plays an important role in different processes such as cancer cell survival, proliferation, migration and invasion. TAK1 is a member of the mitogen-activated protein-3 kinase (MAP3K) family, which plays an important role in the development and progression of various tumors and is closely associated with tumor development, progression and invasion. TIPE2 has been found to interact with TAK1, a regulator of immune signaling, and inhibit the formation of the TAK1-TAB1-TAB2 complex. In our study, positive expression of tumor TAK1 was associated with mortality, metastasis, stage and lower survival compared to negative expression. Positive expression of tumor TIPE2 was associated with lower mortality, metastasis and higher survival than negative expression. TIPE2 and TAK1 have an important role in the development and progression of colorectal cancer and other cancers, and therefore targeting them specifically has great potential for newer therapeutic interventions. Further studies are needed to confirm these findings in vivo and in clinical settings to better understand the diagnostic and prognostic significance of TIPE2 and TAK1 for colorectal cancer.