Kirletici taşınımı problemlerinin sayısal analizi
Numerical analysis of contaminant transport problems
- Tez No: 843079
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN GÜRARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, başlangıç ve sınır koşulları olan doğrusal olmayan türde bir kaynak/yitikterimi içeren adveksiyon-diffüzyon-reaksiyon denklemi (ADR), yüksek doğruluk derecesine sahip Chebyshev spektral kollokasyon yöntemi (CSCM) kullanılarak çözülmektedir. Bu yöntem, uzaysal türevlerin CSCM ile çözülmesini ve DOPRI5 ile zaman entegrasyonunun ele alınmasını içermektedir.Çözünen madde konsantrasyonu sayısal olarak elde edilmektedir ve ayrıca grafiksel olarak gösterilmektedir.Önerilen yöntemin etkinliğini göstermek için çeşitli sayısal uygulamalar yapılmaktadır.CSCM'nin güvenilirliği ve verimliliği, hesaplanan sonuçların mevcut çözümlerle karşılaştırılması yoluyla doğrulanmaktadır.Önerilen yöntemin gücünü ve kesinliğini doğrulamak amacıyla çeşitli test problemleri için mutlak hata hesaplanmaktadır.Çalışmanın yeniliği, CSCM tarafından elde edilen çözümlerin düşük hesaplama süresi gerektirmesidir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the advection-difusion-reaction equation (ADR) having a nonlinear type source/sink term with initial and boundary conditions is solved using Chebyshev spectral collocation method (CSCM) with high-order in accuracy. The method involves solving spatial derivatives with CSCM and handling time integration with DOPRI5. The solute concentration is obtained numerically and is also displayed graphically.Various numerical applications are performed to demonstrate the effectiveness of the proposed method.The reliability and efficiency of the CSCM is validated by comparing the computed results with existing solutions.To verify the power and accuracy of the proposed method, the absolute error is calculated for various test problems.The novelty of the work is that the solutions obtained by CSCM require low computational time.