Kısa segment posterior segmental enstrümantasyonda kırık seviyesine uygulanan vida boyutunun biyomekanik etkisi
The biomechanical effect of screw size applied to the level of fracture in posterior segmental instrumentation
  1. Tez No: 843209
  2. Yazar: SELAHADDİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Torakolomber bileşke kırıklarının kısa segment posterior segmental entrumentasyon ile tedavisinde kırık seviyesine uygulanan pedikül vidası biyomekanik ve klinik olarak stabiliteye önemli katkı sağlamaktadır. Kırık seviyesine uygulanan ideal vida boyutu hakkında ise literatürde net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı torakolomber vertebra kırıklarının cerrahi tedavisinde uygulanan kısa segment posterior enstrumantasyonda kırık vertebraya yerleştirilen pedikül vida boyutunun biyomekanik açıdan stabiliteye etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Method: Çalışmada 21 adet taze koyun kadavra torakolomber omurgası kullanılmıştır. 21 kadavra rastgele seçilerek 3 gruba ayrıldı. L1 seviyesinde düşen kütle modeli ile deneysel instabil torakolomber kırık modeli oluşturulmuştur. Her numune T12-L2 seviyesi korunacak şekilde proksimalden ve distalden alçı ile potlanmıştır. 1. Grupta intermediate vidasız, 2. Grupta vertebra korpus uzunluğunun %50'sini geçmeyecek uzunlukta (20mm) intermediate vida, 3. Grupta ise vertebra korpus uzunluğunun %70'ini geçecek uzunlukta (30mm) intermediate vidalı kısa segment posterior segmental enstrumentasyon uygulanmıştır. Fikse edilen her bir numuneye elektromekanik aküatör ile (10 kN AG-X; Shimadzu, Kyoto, Japan) aksiyel nötral yüklenme, fleksiyon/ekstansiyon, lateral bending ve aksiyel rotasyon testi uygulanmış ve uzama miktarları kaydedilmiştir. Verilerin dağılımını değerlendirmek için Shapiro-Wilk testi; bağımsız gruplarda Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U testi; bağımlı gruplarda Wilcoxon İşaretli Sıra testi kullanılmıştır. Bulgular: Stabil olmayan patlama kırıklarından sonra L1'e vida yerleştirilmesinin, sistemin stabilitesini geleneksel kısa segment posterior enstrumantasyon tekniğine kıyasla aksiyel yüklenme, fleksiyon/ekstansiyon, lateral bending ve aksiyel rotasyon yönlerinde anlamlı derecede iyileştirdiği görüldü. L1'e eklenen kısa veya uzun pedikül vidasının kısa segment posterior enstrumante iki sistem arasında ise aksiyel yüklenme, fleksiyon/ekstansiyon, lateral bending ve aksiyel rotasyon yönlerinde ise istatistiksel açıdan anlamlı derecede bir fark gözlenmedi (G1
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In the treatment of thoracolumbar junction fractures using short segment posterior segmental instrumentation, the pedicle screw applied to the fracture level significantly enhances biomechanical and clinical stability. There is no clear information in the literature about the ideal screw size applied to the fracture level. The aim of this study is to evaluate the effect of the pedicle screw size placed on the fractured vertebra on biomechanical stability in short segment posterior instrumentation applied in the surgical treatment of thoracolumbar vertebral fractures. Material and Method: 21 fresh sheep cadaver thoracolumbar spines were used in the study. 21 cadavers were randomly selected and divided into 3 groups. An experimental unstable thoracolumbar fracture model was created with the falling mass model at the L1 level. Each sample was cast proximally and distally to preserve the T12-L2 level. Short segment posterior segmental instrumentation was applied in 3 different ways. Separate groups comprised the study: in the 1st group, without intermediate screws, in the 2nd group, with an intermediate screw of a length not exceeding 50% of the vertebral body length (20 mm), and in the 3rd group, with an intermediate screw of a length not exceeding 70% of the vertebral body length (30 mm). Axial neutral loading, flexion/extension, lateral bending and axial rotation tests were applied to each fixed sample with an electromechanical actuator (10 kN AG-X; Shimadzu, Kyoto, Japan) and the results were recorded. Shapiro-Wilk test to evaluate the distribution of data; Kruskal Wallis test and Mann Whitney U test in independent groups and Wilcoxon Signed Rank test in dependent groups was used. Results: It was observed that screw placement in L1 after unstable burst fractures significantly improved the stability of the system in axial loading, flexion/extension, lateral bending and axial rotation directions compared to the traditional short segment posterior instrumentation technique. No statistically significant difference was observed between the two systems in the axial load, flexion/extension, lateral bending and axial rotation directions of the short or long pedicle screw added to L1 and the short segment posterior instrument (G1